Позначте складне речення із збігом сурядного й підрядного сполучників, де правильно розставлені розділові знаки.
А) Так тривало не знати скільки, і коли нарешті настала тиша, жінка вилізла з напівзасипаного льоху, вся в глині, замість одежі - шмаття, наче це з глибини землі ожив мрець.
(Ю. Яновський)
Б) Бійці не кривдили старого і, коли сідали їсти, кожний закликав Ференца до свого казанка.
(О. Гончар)
В) З того вечора я часто заходив до дядька Себастіяна, і, коли він мав час, ми разом читали якусь книгу, газети чи гомоніли про всяку всячину. (М. Стельмах)
Г) Голос його здригнувся і, щоб стримати сльози, він приліг поряд, і обережно обняв обох – Янку і сина. (В. Малик)
Д) Небо аж дзвенить, і, хоч сонця ще й нема, а ці хлопці й дівчата вже передчувають його.
(О. Гончар)
Невід’ємною складовою будь-якої культури є наявність орнаменту, який розміщують на одязі чи предметах широкого вжитку. Кожен народ, який має розвинену культуру – прагне сформувати власний національний одяг, який вирізнявся б з-поміж інших.
Українська нація, не зважаючи на століття окупації різними країнами, зуміла сформувати власну культуру, зберегти її ознаки та примножити. Особливе місце в українській культурі займає вишивка, яка розміщена на одязі - вишиванка.
Вишивку використовують в українському народному побуті передусім на предметах одягу, в основному на жіночих і чоловічих сорочках. Окрім того, вишивки поширені на предметах домашнього вжитку, передусім на рушниках та подушках.
Вишивка, як народне декоративне мистецтво своїм корінням сягає глибокої давнини і поєднує в собі духовно-матеріальну діяльність людини, виражену в художніх творах. Передусім вишивання розвивалося, як творчість селян і мешканців передмість. Вишивки були відомі ще в II ст. до н.е. Вперше про вишивку на білій сорочці українців свідчать звістки ХІ-ХІІ ст. візантійських письменників.