П.Загребельний. Роксолана.
Довго тягнеться уздовж берега пласка рівнина, утворена тисячолітніми виносами каламутних рік, на яких давні греки шукали колись золоте руно. - Довго тягнеться уздовж берега пласка рівнина, утворена тисячолітніми виносами каламутних рік: давні греки тут шукали колись золоте руно.
А вже падала буря така тяжка, що здригнулося море до його найглибших глибин, підняло дибки свої води, заревло й загриміло. - А вже падала буря тяжка: здригнулося море до його найглибших глибин, підняло дибки свої води, заревло й загриміло.
Зненавидів і сина за те, що той зробив своїм улюбленцем не воїна, а якогось фірчика. - Зненавидів і сина: той зробив своїм улюбленцем не воїна, а якогось фірчика.
Було дивно, що султан прислав Сулейманові з Едірне, куди вирушив на великі лови на початку рамадана, коштовну сорочку з тонкого шовку. - Було дивно: султан прислав Сулейманові з Едірне, куди вирушив на великі лови на початку рамадана, коштовну сорочку з тонкого шовку.
Найпершою ознакою було те, що купці повезли на Бедестан коштовні товари і найдорожчих рабів. - Найперша ознака: купці повезли на Бедестан коштовні товари і найдорожчих рабів.
Врода материна не перейшла до Настусі, та дівчина тим і не переймалася, бо вже побачила, який клопіт з тою вродою в її маленької матусі. - Врода материна не перейшла до Настусі, та дівчина тим і не переймалася: вже побачила, який клопіт з тою вродою в її маленької матусі.
Від троянди пахощі, від людини праця. 2. Усяк розумний по-своєму: один спершу, а другий потім. 3. День хвалять увечері, вечір уранці. 4. Жито сіють у воду, а пшеницю в пору. 5. Людина вмивається вранці, кішка увечері. 6. Місяць потрібний уночі, а розум постійно. 7. Молоде дерево гнеться, а старе ламається. 8. Не вчи орла літати, а рибу плавати. 9. Незваному гостю місце за дверима. 10. Нема вовка без лісу, а села без лихого чоловіка. 11. Не ясла до коней ходять, а коні до ясел. 12. Поле має очі, а ліс вуха. 13. Спочатку дерево у корінь росте, а потім у крону (Нар. творчість).
1. Сіють
2. По складам: сі-ють (2 склади).
3. [ с’ій’ут’ ]
4.
с [ с’ ] - приголосний, глухий парний, м'який парний (правило D2)
і [ і ] - голосний, ненаголошений (правило A)
ю⟨[ й’ ] – приголосний, сонорний, дзвінкий непарний, м'який непарний.
[ у ]– голосний, ненаголошений(правило B)
т [ т’ ] - приголосний, глухий парний, м'який парний (правило D2)
ь
5. 5 букв - 5 звуків
Ламається: лам-корінь, а-суффікс, єть-суфікс, ся-постфікс