Прочитайте. Укажіть фразеологізми стилістично нейтральні, розмовні та книжні. 1. Загальновідомо, що кожна національна культура має в своєму арсеналі елементи інших культур, але ж не вони визначають її суть (3 газети). 2. Життя прекрасне, поки ти пливеш, змагаючи і рифи, й вал дев’ятий (Б. Грабовський). 3. В дорозі начеб не барився, набачивсь, намотав на вус… І так немовби оновився, коли додому повернувсь (Б. Бровченко). 4. Поки я на коні, буде слатись мій шлях. Ви коня не дражніть, бо він дасть по зубах (П. Осадчук). 5. У двослівних назвах рослин, утворених за до прикметників кінський, собачий, заячий, вовчий і под., міститься вказівка на дикорослість рослини, непридатність її для людини: собача м’ята, заяча капуста, кінський щавель, жаб’яча кислиця (Л. Москаленко). 6. Про доброго козака так і кажуть: характерник. Гострий слух, соколині очі, відвага, гумор, кмітливість, уміння вийти сухим з води… (Ю. Хорунжий)
голосний звук позначається кружечком "о"
приголосний твердий звук позначають рисочкою "-"
приголосний м`який звук позначають двома рисочками "="
Існує багато правил, що дозволяють визначати яким має бути звук у конкретному слові. Які саме слова вам потрібно проаналізувати???
Можу привести кілька прикладів, якщо не зрозумієте - питайте.
Колосся [колосс`а] - о - о - = о 7 букв, 7 звуків, 3 склади
Сьогодні [с`огодн`і] = о - о - = о 8 букв, 7 звуків, 3 склади
Подвір`я [подв`ір`а] - о - = о = о 7 букв, 7 звуків, 3 складигодин тому
Міжряддя [м`іжр`адд`а] = о - = о - = о 8 букв, 8 звуків, 3 склади
Кладуть [кладут`] - - о - о = 7 букв, 6 звуків, 2 скдади (кла-дуть)
Браття [братт`а] - - о - / = о 6 букв, 6 звуків, 2 склади (брат-тя)
Маслюків [масл`ук`ів] - о - = о = о - 8 букв, 8 звуків, 3 склади (мас-лю-ків)
Дзеркальце - о - - о = - о 10 букв, 8 звуків, 3 склади (дзер-каль-це)
А тепер кілька правил:
Буквосполучення Дж, Дз в звуко-буквенному аналізі позначають один звук.
М`який знак в аналізі не позначаеться ніяк - він лише пом`якшує попередній приголосний звук.
Буква Ю позначається двома звуками, якщо стоїть на початку слова або після голосного звука, наприклад слово Юлія [йул`ійа]. Якщо буква Ю стоїть після приголосного, то вона його просто пом`якшує, а в звуко-буквенному аналізі позначається одним звуком "у". Те саме стосується і букви "Я".
Пишете в зошиті саме так: слово - транскрипція - квлькість букв - кількість звуків - кількість складів. А також ділите на склади саму звукову схему вертикальними рисочками ось так: Сьогодні [с`огодн`і] = о/ - о -/ = о 8 букв, 7 звуків, 3 склади.
= о/ - о -/ = о така схема в зошиті малюється олівцем