Фонетика. Орфоепія. Орфографія
Урок №57
Тема. Ненаголошені [е], [и], [о] в коренях слів. Правопис. Орфограма (практично).
Мета:
□ навчальна: систематизувати й узагальнити знання учнівпро написання ненаголошених голосних [е], [и], [о] в кореняхслів; формувати орфографічні й орфоепічні вимоги ненаголошених голосних [е], [и], [о] в коренях слів;
□ розвивальна: розвивати вміння школярів працюватиколективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву;мовленнєві навички;
□ виховна: виховувати особливе ставлення до природи, бажати примножувати її красу.
Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, синтаксис, лексикологія.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, українознавство.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Гра «Створіть нове слово»
► Змініть частину мови за до наголосу:
іменник — прикметникіменник — дієсловопогані —цвіту —кленові —дзвони —Творче конструювання
► Складіть речення із парами слів.
Дорога — дорога, припасти — припасти.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з таблицею
► Як перевірити написання слів із ненаголошеними [еи], [ие], [0у].
№ПравилоПриклади1Змінити форму словаГолуби — голуб, весло — весла, листи — лист2Дібрати спільнокореневе словоРозумний — розум, гречаний — гречка, зупинити — зупинка3Літера е в сполученні-ере-, -еле-Череда, зеленіти, береговий4Літера и в сполученні-ри-, -ли-Крижаний, кривавий, блищати5Випадний [е]Травень (травня), човен (човна)Робінзон побачив, як дикуни привели двох зв’язаних полонених. Одного з них вони повалили на землю. У цю мить інший нещасний кинувся навтьоки. З неймовірною швидкістю він біг прямо до Робінзона.
За втікачем погналося лише двоє. Робінзон побачив, що відстань між переслідувачами та бідолахою зменшується.
Робінзон схопив рушницю й вибіг дикунам навперейми. Він опинився якраз між втікачем та його переслідувачами. Коли перший дикун порівнявся з Робінзоном, той збив його з ніг. Другий злякався та повернув назад.
Бідолашний втікач спинився. Він зовсім розгубився і не знав, що робити. Робінзон поманив його до себе.
Це був гарний хлопець, високий на зріст, бездоганно збудований. Мав стрункі та міцні руки й ноги.
В обличчі юнака не було нічого дикого або жорстокого. Коли він посміхався, обличчя набувало м’якого й ніжного виразу.
Волосся в хлопця було довге й чорне, але не кучеряве. Колір його шкіри був не чорний, а смаглявий, оливковий. Обличчя в нього було кругле й повне. Він мав гарно окреслений рот з тонкими губами, білі, немов слонова кістка, зуби. Очі юнака були жваві й блискучі.
Пізніше Робінзон сказав хлопцеві, що його ім’я буде П’ятниця, бо цього дня йому врятовано життя.
П’ятниця був добрий і послужливий, вірний та відданий. Він прихилився до Робінзона, як до рідного батька.
все погано але вона дивиться на них крізь пальці
їй повідомили новину але вона пропустила її повз вух
він завжди лізе поперед батька в пекла
катя не подобається коли люди плюють проти вітру
їм весь час світ крутиться перед очима