Визначте синтаксичну і стилістичну функції фразеологізмів: Сон рябої кобили, альма-матер, узяти вгору, стріляний горобець, пахло карбованцями, "матері городов руських", в три шиї. 1. Чи ти, чоловіче, сон рябої кобили розказуєш, чи дороги питаєш? (М.Коцюбинський).
2. Щасти ж вам і не забувайте про свою альма-матер (О.Гончар).
3. Життєва логіка і сила любові мусять узяти вгору над химерами долі (І. Вільде).
4. Німецький поліцай, який стояв на виході з табору, був стріляний горобець (Ю. Яновський).
5. Груші були здорові і дорого коштували на ярмарку. Тут уже пахло карбованцями (І. Нечуй-Левицький).
6. Столиця України — Київ. Виконує обов’язки «матері городов руських» (Остап Вишня).
7. Не дайте ворогам ні хліба, ні м’яса, гоніть їх з своїх дворів в три шиї (Д.Бедзик).
Довго люди жили і додавали палички до паличок утворюючи числа, а світ все розвивався і розвивався, потрібно було записувати все більші і більші числа, й одного разу Одиниця не витримала й вирішила , досить використовувати лише її, пора розширюватись. Так на світі народилися значки Пять, Десять, Сто та інші. Здавалося все було добре, жили цифри дружно, а люди добавляли їх одне до одного.
Ішли роки, століття і раптом навіть навіть цих цифр стало не достатньо щоб красиво записати число. Довго думали цифри що ж зробити і врешті-решт вирішили: пора не лише додавати, пора і віднімати. назвали вони це римською системою числення і затвердили, що якщо цифра з'являється переді іншою цифрою із більшим значениям, то її варто віднімати, а не додавати. Нововведения сподобалося всім.
Жили цифри не тужили, аж тут до них у гості завітали арабські друзі, а з ними приїхав і почесний гість із Індії . Він був нічим і був він всім. Нулем назвався цей поважний пан. Зібралися всі цифри разом, давай з Нулем знайомитись вони. Він їм пояснює, хто він, за що відповідає і що він означає, а їм все невтямки. Довго розбиралися цифри, що це таке, аж тут їх осяйнуло, що замість того щоб додавати і віднімати, можна щоб одна і та ж цифра у записі числа набувала різних значень залежно від своєї позиції. Вирішили вони назвати це, як позиційна система числення. А в честь арабських друзів, які до них приїхали, почали гордо іменувати себе Арабськими цифрами. І від тоді користуються люди арабськими цифрами.