Дієприкме́тник (рос. причастие, англ. participle) — форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією або станом і відповідає на питання який? яка? яке? які?Дієприкметники можуть виражати ознаку предмета за дією, яку виконує предмет (активні дієприкметники) або яка на нього спрямована (пасивні дієприкметники). Наприклад: активу́ючий, зелені́ючий, за́мкнений, напи́саний, наро́джений, пожо́вклий, посиві́лий.
Дієприкметник поєднує в собі деякі граматичні ознаки як дієслова, так і прикметника, що відбито й в назві: дієприкметник буквально означає прикметник, що діє, перебуває в дії. Із дієслівних рис йому властиві такі: категорія часу (теперішній — діючий, сивіючий; минулий — замерзлий, посивілий), категорія виду й стану (доконаний — прочитаний; недоконаний — народжуваний). Вид дієприкметника залежить від того дієслова, від якого його утворено. Порівняйте: запланувати — запланований (доконаний вид), планувати — планований (недоконаний вид). Як прикметник, дієприкметник виражає ознаку предмета та змінюється за родами, числами та відмінками. Наприклад, дієприкметник написаний в однині матиме таку ж саму парадигму, що й прикметник твердої групи зелений.
Я хочу розповісти історію життя мого домашнього улюбленця, кота Барсика. Його подарували нам три роки тому як особину жіночої поли, яку ми назвали Басей. Кицька підросла і виявилася Барсиком, але пестливе Басивши так і закріпилося за ним. Барсик був грайливою пухнастою грудочкою золотисто-білого кольору з блакитними очима. Але поступово з чарівного маленького котеняти Басивши перетворився на дорослого вихованого кота. Тепер він нікому не підкорявся: був незалежний і важливий. Жартома ми прозвали його «інтелігентом». Коли навесні ми привезли його до бабусі в село, він пережив шок - просидів за канапкою більше діб.
До мого приїзду, через два місяці, Басивши вже освоївся. Пізніше бабуся розповідала мені, як сусідський кіт загнав Басю на саму верхню гілку груші. Бабуся прокинулася від криків і вибігла, щоб до котові. Басивши спробував сплигнути з дерева, але підвернув лапу. Довелося бабусі доглядати за Басей: вона наклала йому на лапу шину. Пройшов тиждень. Стояв дощовий день, на вулиці було брудно, а Басивши зібрався на прогулянку. Треба було бачити цю картину, як Басивши, виставивши вперед забинтовану лапу, скаче під дощем по грядках - гуляє.
Ще багато смішних історій трапилося з Басей. Він вигнав зі своєї території усіх чужих котів. Але, що дивно, не проганяв кішок. Як справжній джентльмен, Басивши дозволяв їм є з його посуду, ділився пишей. Еше він навчився ловити мишей. Ними Басивши годував маленьке котеня, яке прив'язалося до нього.
Додому, в міську квартиру, Басивши повернувся той, що змужнів, навчений досвідом виживання в нелегких умовах сільського житія-буття.