Будова і життєдіяльність бактерій
Бактерії набагато дрібніші за клітини багатоклітинних рослин і тварин. Товщина їх зазвичай складає 0,5 - 2,0 мкм, а довжина - 1,0 - 8,0 мкм. Розгледіти деякі форми ледве дозволяє роздільна здатність стандартних світлових мікроскопів (приблизно 0,3 мкм), але відомі і види завдовжки більше 10 мкм і шириною, що також виходить за вказані рамки, а ряд дуже тонких бактерій може перевищувати в довжину 50 мкм. На поверхні, відповідній поставленій олівцем точці, уміщатиметься чверть мільйона середніх за величиною представників цього царства.
Будова. По особливостях морфології виділяють наступні групи бактерій: коки (більш менш сферичні), бацили (палички або циліндри із закругленими кінцями), спірили (жорсткі спіралі) і спірохети (тонкі і гнучкі волосовидні форми). Деякі автори схильні об'єднувати дві останні групи в одну - спірили.
Тип Хордовые объединяет животных, для которых характерно наличие внутреннего осевого скелета, гибкого упругого тяжа - хорды (или позвоночного столба). К хордовым, называемым также позвоночными, относитесь и вы - величайшее творение эволюции, человек.
В сравнении с остальными животными, неоспоримым фактом является достижение хордовыми значительного прогресса в эволюционном плане.
Мы - хордовые (как звучит то!)) достигли невероятно высокого уровня организации, сложнейшего строения, и находимся в периоде расцвета по отношению к остальным типам. Хордовые заселили все пространства земного шара, освоили самые разные среды обитания., видов 60 тыс.
в кишечнику людини живуть бактерії (наприклад, кишкова паличка), які сприяють процесам травлення їжі, синтезують деякі вітаміни і перешкоджають діяльності хвороботворних бактерій. У разі надмірного прийому антибактеріальних препаратів ці корисні бактерії гинуть, що негативно впливає на здоров'я людини.Хвороботворні бактерії можуть переносити і кровосисні комахи. Так, збудника висипного тифу переносять воші, а збудника чуми - блохи.
У людини бактерії викликають такі захворювання, як ангіну, дифтерію, туберкульоз, тиф, дизентерію, холеру, і багато інших, у тварин - бруцельоз, сибірку, тощо. Бактеріальні захворювання лікують за до антибіотиків та інших лікарських засобів. з важливих проблем сучасності - це очищення стічних вод. В очисних спорудах використовують бактерії, які розкладають органічні рештки. Крім того, вивчаючи чисельність і видовий склад бактерій у воді можна визначити ступінь забрудненості водойм. За до деяких бактерій людина бореться з кровосисними тваринами, шкідниками сільського і лісового господарства. Винайдені спеціальні бактеріальні препарати, які вражають тільки певні види шкідливих бактерій.
Бактерії можуть завдавати шкоди господарської діяльності людини, приміром, псувати продукти харчування. При цьому бактерії виробляють отруйні речовини, які можуть отруїти людину або тварину, якщо вони будуть вживати в їжу зіпсовані продукти. Наприклад, паличка ботулізму може розвиватися в консервованих м'ясних і рослинних продуктах, рибі, ковбасі, якщо при консервуванні не дотримуватися суворих правил технологічного процесу. Щоб повністю позбавитися від бактерій у харчових продуктах, призначених для тривалого зберігання, їх стерилізують або пастеризують.