Самостоятельная работа по теме «Черви» Задание. Установите соответствие приведенных признаков в левом столбике каждому типу червей. Оформление работы: в тетрадь перечертить таблицу поставить «+» или «-» в каждой ячейке
Признаки типов червей Типы червей
Плоские Круглые Кольчатые
1. У животного имеется кожно-мускульный мешок
2. Тело сплющено сверху вниз
–
3. В поперечном разрезе тело круглое, нечленистое
4. Тело поделено на членики кольцевыми перетяжками
5. Животные гермафродиты
6. Для прикрепления в теле хозяина имеются присоски, крючки
7. Животные раздельнополые, существуют самка, самец
8. У животных нет специальных органов прикрепления — удерживается в кишечнике хозяина, упираясь острыми концами своего тела
9. Тело покрыто слизью, которая облегчает передвижение в почве и проникновение кислорода в тело
10. Имеется полость тела, заполненная жидкостью, где располагаются внутренние органы
11. Органы размножения находятся в каждом членике
12. Пищеварительная система слепо замкнута
13. Пищеварительная система начинается ртом и заканчивается анальным отверстием
14. К типу относится широкий лентец?
15. К типу относится пиявка?
16. К типу относится острица?
Пригадайте, що таке хомінг. Що таке научіння? Що таке вроджена та набута поведінка? Що таке безумовний рефлекс? Що таке діяльність за до знарядь?
Ви вже знаєте, що поведінка тварин має дві взаємопов’язані складові -вроджену і набуту. Вроджена поведінка передається у спадок нащадкам від батьків і переважає у тварин простішої організації, таких як кишковопорожнинні, кільчасті черви та інші. До такої поведінки належить захисна реакція гідри, коли її тіло різко скорочується під дією подразника.
Під час історичного розвитку (еволюції) разом з ускладненням будови та процесів життєдіяльності тварин набута поведінка починає відігравати дедалі більшу роль у пристосуванні до змінних умов навколишнього середовища. Так, навіть молюски морські блюдечка здатні до хомінгу (мал. 297). Зазвичай вони живуть на скелях, вибираючи заглиблення, які точно відповідають за формою їхнім мушлям. Віддаляючись у пошуках їжі на деяку відстань від свого заглиблення, у більшості випадків вони потім його знаходять. Можна було б припустити, що тварини позначають свій шлях якимись виділеннями, за якими й орієнтуються, але вчені довели, що це не так. Молюски орієнтуються завдяки навігаційним здібностям і пам’яті. Що довше вони перебували в «домі» -заглибленні, то краще запам’ятовували його розташування. Кількість правильних повернень «додому» була пропорційна відстані. Максимальна відстань, з якої морські блюдечка можуть повертатися, 1 м.
Поява і розвиток нервової системи у всіх без винятку тварин дали можливість урізноманітнювати поведінкові акти за до научіння, тобто змінювати поведінку внаслідок попереднього досвіду.
• Прості форми научіння гають уже в кишковопорожнинних. Наприклад, гідрі в акваріумі кидали піщинки. Коли одна з них зачіпала щупальце, гідра хапала піщинку на льоту. Відчувши неїстівність здобичі, гідра позбавлялася від піщинки. Якщо їй продовжували кидати піщинки, то через деякий час гідра з дедалі меншою активністю хапала приманку й швидше її позбувалася. І нарешті, після 20-30-ї піщинки вона зовсім не реагувала на неї. У гідри виробився ефект звикання до контакту з піщинкою.