Основные классы: Сосальщики, Планарии, Ленточные черви.
Ресничные черви дышат кислородом, растворенным в воде. Этот процесс осуществляется всей поверхностью тела. Нервная система их состоит из скоплений клеток – головных парных узлов, нервных стволов, отходящих от них, а также нервных ответвлений. Планарии в большинстве своем имеют глазки (от 1 до нескольких десятков пар). В коже у них находятся осязательные клетки, а некоторые представители этого класса имеют на переднем конце тела небольшие парные щупальца.
Класс Сосальщики
Он включает в себя паразитических червей, имеющих лентовидное тело, которое состоит из нерасчлененной короткой шейки, небольшой головки и множества члеников. Самые известные виды ленточных червей – свиной и бычий цепни, эхинококк, широкий лентец. Где живут данные организмы? Бычий и свиной цепни обитают в кишечнике человека, эхинококк – у волков и собак, а широкий лентец паразитирует в организме хищных млекопитающих и человека. Цепни могут достигать в длину десяти метров и даже больше (к примеру, бычий). Эти виды ленточных червей на головке имеют крючочки и присоски (эхинококк, свиной цепень), или только присоски (как у бычьего цепня), или же 2 глубокие присасывательные бороздки (например, у широкого лентеца).
будова й функції тонкого кишечника
тонкий кишечник поділяється на три відділи: дванадцятипалу, порожнисту та клубову кишки. частково перетравлена в шлунку їжа, завдяки м'язів шлунка через пілоричний сфінктер надходить порціями до дванадцятипалої кишки. дванадцятипалою кишкою починається тонкий кишечник, довжина якого у дорослої людини становить 4,5 - 5,0 метрів. до дванадцятипалої кишки відкриваються протоки підшлункової залози та жовчного міхура. основними функціями тонкого кишечника є остаточне розщеплення частково розщеплених у шлунку поживних речовин і всмоктування продуктів розщеплення в кров.травлення в тонкому кишечнику
у дванадцятипалій кишці харчові маси затримуються недовго, але саме тут на них діє велика кількість ферментів травних соків підшлункової залози і слизової оболонки дванадцятипалої кишки. кількість виділення цих соків залежить від характеру їжі. на виділення підшлункового соку впливають безумовно- і умовнорефлекторні сигнали. центр рефлексу виділення соку підшлункової залози міститься в довгастому мозку. виділення його залежить також від надходження до дванадцятипалої кишки шлункового соку й соляної кислоти. це свідчить про гуморальну регуляцію функції підшлункової залози. усі соки дванадцятипалої кишки продовжують свою діяльність і в нижчих відділах тонкого кишечника. ферменти підшлункової залози і тонкого кишечника розщеплюють майже всі поживні органічні сполуки. білки розщеплюються до амінокислот, жири -до гліцерину й жирних кислот, а вуглеводи - до глюкози. значну роль у процесах травлення відіграє печінка.всмоктування поживних речовин
поживні речовини всмоктуються в кров і лімфу головним чином у тонкому кишечнику. невелика кількість води, глюкози, мінеральних речовин, алкоголь всмоктується в шлунку. слизова оболонка тонкого кишечника має велику кількість складок та вигинань - ворсинок. всередині ворсинок містяться кровоносні й лімфатичні капіляри. ворсинки з війок - ниткоподібних відростків. завдяки такій будові всмоктуюча поверхня тонкої кишки сягає 500 м2 . всмоктування - це складний фізіологічний процес, у якому важливе значення мають активна діяльність клітинних мембран, явища дифузії, фільтрації та осмосу. активна діяльність мембран полягає в транспорті речовин проти градієнта концентрації. при цьому витрачається енергія атф. амінокислоти й глюкоза всмоктуються в кров, жири - переважно в лімфу.