Представление о том, что все живые организмы делятся на животных и растения, ныне устарели. Из ботаники известно, что живые организмы объединяют в четыре царства: бактерии, растения, грибы, животные. Это клеточные организмы. Общность состава и строения клетки свидетельствует о единстве происхождения всего живого на Земле. Клеточные организмы разделяются на безъядерных (цианобактерии и бактерии) — прокариоты (от греч. «протос» — первый, «карион» — ядро) и ядерных (растения, грибы, животные) — эукариоты (от греч. «эу» — собственно, настоящий, «карион» — ядро). Кроме них существуют доклеточные формы жизни — это вирусы и бактериофаги, которые объединены в царство вирусов.
Таким образом, современная биология обосновывает наличие пяти царств живых организмов.
Симбіоз є будь-якою формою взаємодії між організмами різних видів, зокрема:
Мутуалізм - співіснування різних видів, за якого вони отримують взаємну користь і в природі не існують один без одного, тобто їхній взаємозв’язок є облігатним
Паразитизм - форма симбіозу організмів різних видів, з яких один (паразит) використовує іншого (хазяїна) як середовище мешкання та джерело живлення, покладаючи на нього (частково або повністю) регуляцію відносин з навколишнім середовищем. Для того, щоб використовувати хазяїна, паразитові не потрібно його вбивати (іноді хазяїн гине, але це не є необхідною умовою його використання).
Хижацтво - форма симбіозу видів, за якої організми одного виду (хижаки) живляться організмами іншого виду (жертвою), вступаючи в безпосередній контакт.
Коменсалізм – форма симбіозу, за якої організми одного виду (коменсали) отримують користь від організмів іншого виду, не зашкодивши йому, але й не приносячи користі.
Аменсалізм – форму взаємозв’язків між організмами різних видів, за якої один вид пригнічує життєдіяльність іншого, але при цьому не зазнає впливу у відповідь. Наприклад, світлолюбні трав’янисті види, що ростуть під деревами, зазнають пригнічення в результаті затінення, натомість для самого дерева сусідство може бути нейтральним.
Різновид симбіозу — ендосимбіоз, коли один з партнерів живе усередині клітини іншого.
Наука про симбіоз називається симбіологія.