Внутрішній вміст клітини оточує поверхневий апарат.
До його складу входять плазматична мембрана, надмембранні та підмембранні структури. Поверхневий апарат клітини захищає внутрішній вміст від несприятливих впливів довкілля, забезпечує обмін речовин між клітиною і навколишнім середовищем. Клітини різних груп організмів мають відміни у будові поверхневого апарату. Ви пригадуєте, що клітини бактерій, грибів і рослин оточує клітинна стінка, тоді як клітини тварин її не мають.
Цитоплазма (від грец. китос та плазма - виліплене) - це внутрішнє середовище клітини, розташоване між плазматичною мембраною і ядром. Вона становить собою колоїдний розчин органічних і мінеральних сполук, характеризується відносною сталістю будови, хімічного складу та фізичних властивостей. Основа цитоплазми (її матрикс) - це гіалоплазма (від грец. хіалос - скло) - безбарвна колоїдна система клітини. До її складу входять розчинні білки, РНК, полісахариди, ліпіди і певним чином розташовані клітинні структури: мембрани, органели, включення.
Клітинні мембрани обмежують різноманітні органели і ділять, таким чином, цитоплазму на окремі функціональні ділянки. Така система внутрішньоклітинних мембран забезпечує одночасний перебіг багатьох несумісних біохімічних процесів
Вдыхаемый кислород соединяется с гемоглобином крови, в результате чего образуется оксигемоглобин. Эритроциты крови переносят кислород к клеткам организма. В организме при участии кислорода протекают окислительные процессы с образованием тепла. Кислород поддерживает в живом организме дыхание и обмен веществ. Без кислорода невозможна жизнь животного и растительного мира.
Организм весьма чувствителен к уменьшению количества кислорода во вдыхаемом воздухе и любое нарушение кислородного баланса быстро сказывается на нем. При уменьшении кислорода в воздухе до 7—8% компенсаторные усилия организма истощаются и у подопытных животных вследствие недостатка кислорода сразу наступают угрожающие жизни явления (асфиксия, падение температуры тела, резкое уменьшение мочеотделения) .