Насінні (голонасінні і квіткові) найбільш складно влаштовані рослини. Ці рослини розмножуються і розселяються за до насіння. Тобто насіння – це орган розмноження і розселення рослин. Це його дві основні функції.
Коли насіння опиняється у сприятливих умовах, то воно проростає. Спочатку з насіння виростає маленький корінь, після чого втечу. Для росту проросток використовує поживні речовини, запасені в насінні. Коли ж у рослини розвиваються листя, то воно може харчуватися самостійно. Пізніше на ньому виростають квітки, які розвиваються в насіння і плоди. Таким чином, з насіння виростає нова рослина, яке дає нове насіння.
У плодах різних рослин міститься різна кількість насіння. У якихось їх багато (огірок, гарбуз, мак), в інших – кілька штук (горох, апельсин), в третіх тільки одне (вишня, абрикос). Розміри насіння у рослин також сильно відрізняються: від мікроскопічних до понад 1 кг.
В жизни растений семена играют очень важную роль: с семян растения размножаются и расселяются по земной поверхности.
Известны случаи, когда семена кокосовой пальмы морскими волнами переносились с одного тропического острова на другой, находящийся от него на расстоянии около 250 км. Семена ели, сосны, лиственницы, березы, одуванчика разносятся ветром. Семена дуба, лещины (орешника) распространяют на значительные расстояния белки. Люди для выращивания перевозят на большие расстояния семена нужных им, но произрастающих в других мемтах растений. Этим они расселению растений.