Характеристика важнейших химических элементов клетки
Элемент Сим-вол Содержание (% на сухую массу) Значение для клетки и организма
Макроэлементы (жирным шрифтом выделены органогены):
кислород О 65-75 % Входит в состав воды‚ неорганических и органических веществ. Участвует в образовании водородных связей.
углерод С 15-18% Входит в состав всех органических и некоторых неорганических соединений
водород Н 8-10 % Компонент воды‚ неорганических и органических соединений. Участвует в образовании водородных связей.
азот N 1,5-3‚0% Входит в состав аминокислот‚ белков, нуклеиновых кислот‚ АТФ‚ хлорофилла‚ витаминов.
кальций Са 0,04-2‚0% Входит в состав клеточной стенки у растений‚ костной ткани и зубной эмали. В виде ионов активирует свертывание крови и со-кращение мышечных волокон. Входит в состав раковин моллю-сков и ракообразных.
фосфор P 0,2-1‚0% Компонент нуклеиновых кислот‚ АТФ и некоторых ферментов. Входит в состав костной ткани и зубной эмали.
хлор Cl 0‚05-0,1% Основной внеклеточный анион‚ компонент соляной кислоты же-лудочного сока. Участвует в поддержании водно-солевого ба-ланса.
калий К 0‚15-0,4% Основной внутриклеточный катион. Активирует ферменты бел-кового синтеза‚ обусловливает нормальный ритм сердечной дея-тельности‚ участвует в процессах фотосинтеза‚ участвует в соз-дании мембранного потенциала клетки и проведении нервных импульсов
сера S 0‚15-0,2 % Входит в состав аминокислот (цистеина‚ его димера цистина‚ метионина)‚ витамина В1 и некоторых ферментов.
натрий Na 0‚02-0,3% Основной внеклеточный катион. Обусловливает нормальный ритм сердечной деятельности‚ создание мембранного потенциа-ла клетки и проведение нервных импульсов. Участвует в под-держании водно-солевого баланса.
магний Mg 0‚01-0,03% Компонент молекул хлорофилла. Входит в состав костей и зубов. Активирует энергетический обмен, синтез ДНК, сборку субъе-диниц рибосом.
железо Fe 0‚01-0,015% Входит в состав многих ферментов‚ гемоглобина‚ миоглобина‚ участвует в биосинтезе хлорофилла‚ в процессах дыхания и фо-тосинтеза.
Микроэлементы:
цинк Zn 0,0003% Входит в состав некоторых ферментов‚ в том числе ДНК- и РНК-полимераз‚ участвует в синтезе растительных гормонов (аукси-нов)‚ входит в состав инсулина.
медь Cu 0,0002% Входит в состав гемоцианинов (у беспозвоночных) и некоторых ферментов (например, участвующих в тканевом дыхании)‚ уча-ствует в процессах кроветворения‚ фотосинтеза‚ синтеза гемо-глобина.
йод I 0,0001% Входит в состав гормонов щитовидной железы - тироксина и трийодтиронина.
марганец Mn 0,000001- %
-0,001 Входит в состав некоторых ферментов или повышает их актив-ность, участвует в развитии костей‚ ассимиляции азота и процес-се фотосинтеза.
бор В 0,000001-
-0,001% Влияет на ростовые процессы растений‚ активирует восстанови-тельные ферменты дыхания.
фтор F 0,0001% Входит в состав эмали зубов (в виде CaF2).
Ультрамикроэлементы:
молибден Mo следы Входит в состав некоторых ферментов (нитратредуктаз)‚ участ-вует в процессах связывания атмосферного азота клубеньковыми бактериями.
кобальт Co следы Входит в состав витамина В12‚ участвует в фиксации атмосфер-ного азота клубеньковыми бактериями и в развитии эритроцитов.
§21. РОСЛИНА - ЖИВИЙ ОРГАНІЗМ.
Рослини самі створюють органічні речовини з неорганічних (автотрофний тип живлення).
Мінеральне живлення – вбирання води з розчиненими в ній мінеральними речовинами і транспортування її до надземної частини рослини.
Повітряне живлення - фотосинтез - природний процес, завдяки якому на світлі рослини перетворюють неорганічні речовини навколишнього середовища – вуглекислий газ з повітря і воду переважно з ґрунту – в прості органічні, при цьому в навколишнє середовище виділяється кисень (органела клітини здійснення фотосинтезу – хлоропласт). (Свічка горітиме довше під ковпаком рослини, що була на світлі – доказ виділення кисню, під краплями йоду листок такої рослини посиніє – доказ утворення в освітленій частині листка крохмалю).
Дихання - рослина вбирає кисень і виділяє вуглекислий газ, при цьому органічні речовини рослини розкладаються, унаслідок чого вивільняється енергія. Ця енергія насамперед потрібна самим рослинам для забезпечення процесів життєдіяльності в нічні години, коли немає сонячного світла. (Вапнована вода в темному місці з елодеєю стане каламутною – свідчить про виділення вуглекислого газу, який реагує з вапнованою водою).
Унаслідок випаровування води листками посилюється надходження з ґрунту розчину поживних речовин та охолоджується рослина, усі процеси життєдіяльності рослини відбуваються лише за наявності води, зазвичай поглинають багато води, для утворення органічних речовин використовують лише незначну її кількість, основна маса води випаровується (випаровування води - це виділення з рослини водяної пари). Воду випаровують усі частини рослини, а найінтенсивніше - листки. (В щільно закритій колбі із гілочками з листочками через деякий час на стінках колби з'являться краплини води – доказ випаровування).
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Зазначте органели клітини рослин, у яких відбувається фотосинтез: а) ядро; б) хлоропласти; в) вакуолі.
2. Укажіть вегетативний орган рослини: а) квітка; б) насінина; в) пагін; г) плід.
3. Визначте, чим процес фотосинтезу відрізняється від дихання: а) кисень поглинається; б) кисень виділяється; в) вуглекислий газ виділяється.
4. Укажіть процес, під час якого рослини виділяють кисень: а) фотосинтез; б) дихання; в) випаровування води.
Дайте відповідь на запитання.
1. Що характерно для рослин?
Рослина - це цілісний організм, якому, як і будь-якій іншій живій істоті, притаманне живлення (повітряне та мінеральне), дихання, обмін речовин, ріст, розвиток і розмноження, їх вивчає наука ботаніка (від грец. ботане - трава, рослина). Організм більшості рослин складається з органів.
2. Про що свідчить тісний взаємозв'язок усіх органів у рослинному організмі?
Організм більшості рослин складається з органів. Орган - це частина організму, яка має певну будову та виконує певні функції, тому організм – це тісний взаємозв’язок усіх органів.
Установіть, які процеси забезпечують вегетативні та генеративні органи рослин.
Корені та пагони (пагін складається зі стебла та розміщених на ньому листків і бруньок) - це вегетативні органи рослини (виконують функції росту, живлення, обміну речовин, виділення продуктів обміну тощо, тобто здійснюють різноманітні процеси життєдіяльності рослини).
Квітка, плід і насінина - генеративні (від латинського слова генеро - народжую, відтворюю) органи квіткових рослин (забезпечують насінне розмноження). Квітка - це вкорочений та видозмінений пагін, у квітці формуються статеві клітини, що забезпечують утворення насіння.