Составь и запиши словосочетания "числительное + существительное». Отметь окончания главных и зависимых слов. В именах существительных поставь знак ударения.
Для понимания процессов, которые привели к формированию единой древнерусской государственности, необходимо представлять территориальное расположение и динамику расселения славянских племен в догосударственный период, то есть выяснить вопросы территориально - географического порядка: где обитали «первославяне», с кем соседствовали, с какими природно-географическими условиями сталкивались, каковы пути последующих перемещений славянских племен. И здесь сразу встает важный вопрос о происхождении славян - времени и месте их формирования в древней индоевропейской среде. По этой проблеме имелось и имеется немало гипотез. Исконные области древних этнических общностей славян, получившие наименование «прародины» славянских племен, определяются учеными до сих пор неоднозначно.
Т. Шевченко. Розповідь про поета на основі повісті С. Васильченка «В бур’янах» Мета: ознайомити учнів із дитинством видатного українського поета, умовами його життя, ро-звитком таланту; розкрити значення мрії, наполегливості в досягненні мети Очікувані результати: учні знають матеріал про життя та творчість письменника, розуміють значення того, що зробив поет для свого народу, відчувають пошану до великого україн-ця. Теорія літератури: біографічний твір. Обладнання: підручник, портрет Т. Шевченка, текст повісті С. Васильченка «В бур’янах», ілю-страції до твору, виставка ілюстрацій «Життєвий шлях Т. Шевченка» Тип уроку: вивчення нового матеріалу. І. Актуалізація опорних знань учнів Перевірка домашнього завдання. Розповідь про одного з героїв п’єси-казки О. Олеся «Микита Кожум’яка» (або від імені якогось героя). ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку Вступне слово вчителя. У кожного народу є свої герої, які стають його провидцями, оборонцями, ватажками в бо-ротьбі за краще життя. В українців це Тарас Григорович Шевченко, той, хто заявив світу про свою батьківщину — Україну, гідно її представив як країну з високою духовною культурою, волелюбними традиціями. Про Великого Кобзаря й піде мова на сьогоднішньому уроці. IІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу 1. Бесіда. — Що вам відомо про Т. Шевченка? — Які твори цього поета ви вивчали? 2. Розповідь учителя. План розповіді вчителя 1) Нещасливе дитинство майбутнього поета. 2) Петербург — знакове для Т. Шевченка місто. 3) «Кобзар» Т. Шевченка. 4) Поет у неволі. 5) Останні роки життя поета.
1) Нещасливе дитинство майбутнього поета. У селі Моринці, що на Черкащині, у хаті кріпака Григорія Шевченка серед морозної тем-ної ночі блиснув на все село один вогник — це народилася дитина. Для пана — нова кріпацька душа, а для України — великий поет, незламний Кобзар. Це сталося 9 березня 1814 року. Безтурботні дні дитинства були недовгими. Перше тяжке горе, що вразило серце малого Тараса,— смерть матері, й те, що мачуха, яку привів батько, перетворила рідну хату на пекло. У 12 років Тараса спіткало нове горе — раптово, простудившись у дорозі, помер батько. 2) Петербург — знакове для Т. Шевченка місто. Доля привела сімнадцятирічного Тараса до Петербурга, на той час — столиці Російської імперії, до міста, де сталися важливі події в його нелегкому житті, де він став художником і, завдяки відомим діячам живопису й літератури того часу,— вільною людиною (1838). 3) «Кобзар» Т. Шевченка. Ще одна подія, знаменна не тільки в житті Тараса, а й важлива для всієї України,— вихід у світ книги віршів «Кобзар» 1840 року. 4) Поет у неволі. За бунтівливі вірші Шевченка жорстоко покарали — 10 років солдатської муштри, які й підірвали його здоров’я. Вирок царя мав означати й духовну смерть Кобзаря — йому забороня-лося писати й малювати. Але зболена душа не могла мовчати, письменник творив, ховаючи малюнки й вірші в «захалявні книжечки». 5) Останні роки життя поета. Через 10 років поета звільнили, він повернувся в Петербург, 1859 року ще раз, втретє і во-станнє відвідав Україну. Поет доживав свій страдницький вік у Петербурзі. Уже будучи хво-рим, видав український буквар для недільних шкіл, планував видати низку підручників. Помер Т. Шевченко 10 березня 1861 року. Його поховали на Смоленському кладовищі в Санкт-Петербурзі. Але в травні цього ж року тіло великого Кобзаря було перевезене в Україну. 4. Коментоване читання уривків із повісті С. Васильченка «В бур’янах». Життя нашого поета таке дивне, що, слухаючи про нього, можна було б сказати, що це ле-генда…
6х-5х=15-10
1х=5
х=5:1
х=5