Органи дотику, нюху та слуху – дві пари вусиків на голові.
Органи зору – на двох рухомих «стебельцях» пара фасеткових очей, яка може одночасно дивитися і вперед, і назад.
Органи рівноваги — заглиблення з піщинкою в короткому вусику, стінки якого вкриті чутливими клітинами (якщо рак знаходиться у звичайному положенні черевцем донизу, піщинка тисне на чутливі клітини в нижній частині заглиблення, якщо рак чомусь перевернувся, то подразнюються чутливі клітини у верхній частині заглиблення і він повертається у звичне положення).
На передній частині головогрудей (голові) знаходяться дві пари вусиків (одна дуже довга, а друга коротка ) – органи дотику, нюху і смаку.
На нижній поверхні передньої частини головогрудей знаходяться три пари щелеп, якими рак подрібнює їжу і спрямовує її до рота.
На задній частині головогрудей (грудях) є 4 пари ходильних ніг — кінцівок, за допомогою яких рак переміщується по дну водойми; перша пара має великі клешні - ними рак захоплює здобич або відриває шматки, захищається від ворогів, відштовхується для руху назад.
Черевце рака складається з кількох однакових сегментів, на кожному з них є пара черевних ніжок, до яких самка прикріплює яйця (вилуплені з яєць маленькі рачки також залишаються прикріпленими до черевних ніжок матері поки не стануть самостійними).