норманнская |
антинорманнская |
Шлецер, Байер, Миллер Сер. XVIII в. |
М.В. Ломоносов |
Славяне – дикий, необразованный народ, неспособный создать свою государственность. Русское гос-во создали норманны путем завоевания. Теория появилась на основе записи в летописи: 862 – призвание варягов с Балтики во главе с Рюриком. |
Влияние скандинавов на славян незначительное. Создание гос-ва – это сложный, длительный процесс; гос-во – не результат действий одного героя-одиночки. Предпосылки создания гос-ва у восточных славян:наличие структур власти (князь, дружина, вече), городов. Варяги – это не этнос, а профессия |
Головними героями повісті і дійовими особами вважається професор Преображенський (ім’я по батькові – Пилип Пилипович) з псом Шариком, оновленим псом і перетвореним у людини Поліграфа Поліграфовича Шарікова. Також до головних героїв відноситься доктор Борменталь з комуністом Швондером.
Професор – освічений і вільний від нової ідеології доктор наук і хірург, який у відкриту лає Поради і має власне переконання проти них, вважаючи, що лише культура зможе до державі встати на ноги після розрухи, а не насильницький вид примусу. Розуміючи, що експеримент не вдався, і Шариков стає некультурним особою і хамом, Пилип Пилипович все-таки намагається зробити з нього порядну громадянина.
Пес Шарик – бездомна собака, від якого ведеться розповідь історії. Його підбирає на вулиці доктор, і він починає жити у нього. Будучи собакою, він відрізняється вдячністю, ласкою, але хитрістю, яку він знайшов, будучи бездомним. Над ним професор і проводить свій експеримент, пересаджуючи йому людські органи. В результаті пес перетворюється в Поліграфа Поліграфовича Шарікова, мерзенного комуніста, хитрого злодія і вбивцю.
Поліграф Полиграфович – колоритний і пересічний комуніст, який багаторазово переступає через закон і норми моралі заради власної вигоди. Мріє стати багатим і знаменитим, але отримувати необхідні для цього знання і навички не бажає. Все погане вбирається їм як в губку. Тяга до вбивства звірів ілюструється готовністю убити будь-якого громадянина нової держави, якщо це буде потрібно.
Доктор Борменталь – початківець асистент Преображенського за посадою, є порядною і культурним обличчям. Він відданий професору, оскільки колись той йому допоміг знайти віру в себе і дав роботу. Якщо коротко, саме він наполіг на зворотному перетворенні Поліграфа в собаку, проявивши стійкість духу з твердістю характеру.
Швондер – герой, який зустрічається Шарику, коли той стає людиною. Він стає його слуга-товариш. Відноситься до представників нового радянського суспільства, маючи відповідний характер, одяг і поведінка. Є головою будинкового комітету.
Клим Григорович Чугункин – загиблий в бійці злодій-рецидивіст, алкоголік і хуліган, чиї органи використовував Пилип Пилипович для пересадки собаці Шарику.
Объяснение:
Название теории
Норманнская
Центристская
Славянская
Представители
Н.М.Карамзин, С.М.Соловьев, Л.Н.Гумилев,
А.Л.Юрганов, Л.А.Кацва
Б.А.Рыбаков, В.Н.Чивилихин.
Содержание
Древнерусское государство создано варягами с добровольного согласия славян. Варяги организованнее и образованнее славян, признаются представителями более развитого мира.
Древнерусское государство возникло как результат длительного самостоятельного развития славянского общества. Но иноземные князья действительно были приглашены на Русь в качестве «третьей», примиряющей силы.
Отрицается присутствие варягов на Руси и их роль в образовании Древнерусского государства. отрицается варяжское происхождение первых русских князей.