Друга половина XVI — перша половина XVII ст. — якісно новий етап у розвитку архітектури та містобудування на українських землях. Оскільки архітектура як вид мистецької творчості відігравала визначальну роль у розвитку мистецької культури, саме в ній найраніше і найяскравіше проявилися нові тенденції, що поступово стали визначальними для розвитку мистецької культури загалом.
Вони насамперед пов’язані з діяльністю приїжджих європейських будівничих (перед початком XVII ст. майже виключно італійців), які надали мурованій архітектурі українських земель яскраво виражених рис пізньоренесансного будівництва, здебільшого у його північноіталійському провінційному варіанті. Від другої половини XVI ст. залишки готики виступають хіба що у вигляді рудиментів, а від початку наступного століття на українському ґрунті постають перші споруди новітнього барокового стилю. Відповідно найновіші європейські системи поширюються також в містобудуванні та оборонній архітектурі.
Діяльність будівничих італійського походження розпочав згадуваний в актах львівського міського архіву, починаючи від 1543 р., невідомий за прізвищем майстер Петро, який, за свідченням магістрату м. Бистриця в Трансільванії з 1561 р., походив з Луґано 1.
Саме він став першим з численної групи північноіталійських будівничих, які почали з’являтися на львівському ґрунті вже у другій половині століття й виступають в документах міського архіву ще з-перед кінця 50-х рр. їхній приплив до Львова значно зростає від 1560-х рр., а вершина цього процесу припадає на 1580-ті рр., коли у місті у 1585 р. прийняли міське право одразу три італійських і п’ять неіталійського походження будівничих.
Здебільшого ці майстри були земляками Петра Італійця з нинішнього італошвейцарського пограниччя, проте окремі походили з інших реґіонів, як, наприклад, Рох Шафранець з Венеції або чи не найвидатніший серед них — Павло з Рима. Нерідко до Львова італійські будівничі потрапляли через Краків, так само часто Львів служив для них важливим пунктом у дальшому просуванні на схід.
Тут насамперед варто згадати Петра Італійця, який працював над спорудженням костьолу в Бистриці у Трансільванії, Христофора Боццано, який перебував на службі у князя Костянтина Острозького й працював над спорудженням замку у Меджибожі, Петра Сперендіо, який побував у Молдові й відомий насамперед зі служби у князя К. Острозького в Тернополі та Острозі, Джакопо Мадлена, якому приписують авторство костьолу бернардинів в Ізяславі (Заслав) на Хмельниччині, зайнятого будівництвом Успенської церкви на Подолі у Києві Себастьяно Браччі та Октавіано Манчіні, який працював над відбудовою київського Софійського собору.
Після 80-х рр. приплив італійських майстрів сповільнився, а їхня діяльність остаточно пішла на спад з перших десятиліть XVII ст. Більшість з них не змогли утриматися на місцевому ґрунті. Лише в окремих випадках до нас дійшли відомості, що родини майстрів осіли в Україні. До таких поодиноких прикладів належить документально засвідчена родина П. Сперендіо в Острозі.
Особливо варто відзначити, що, за нововіднайденими джерельними даними, щонайпізніше від 1560-х рр., італійські будівничі постійно перебували на службі у найвпливовішого з тогочасних українських магнатів князя Острозького.
Выберите верные утверждения, характеризующие Восточно-Европейскую равнину.
а) В основании равнины лежит древняя докембрийская платформа;
б) большая часть территории равнины располагается в области резко континентального климата;
в) северная часть равнины подвергалась древнему оледенению;
г) реки имеют преимущественно снеговое питание;
д) природные зоны сменяются с севера на юг от тундры до степей;
е) на территории равнины самая большая плотность населения в России.
Ответ: а, в, д, е
Выберите верный ответ. На Западно-Сибирской равнине преобладает: а) тайга; б) смешанные леса; в) тундра.
Ответ: а
Выберите верный ответ. Река Обь протекает по территории:
а) Восточно-Европейской равнины;
б) Среднесибирского плоскогорья;
в) Западно-Сибирской равнины.
Ответ: в
Выберите верные утверждения, характеризующие природу Урала.
а) Западный и восточный склоны равномерно увлажнены;
б) Уральские горы имеют небольшую высоту;
в) Урал состоит из нескольких горных цепей, протянувшихся параллельно в меридиональном направлении;
г) Урал богат полезными ископаемыми;
д) вершины Уральских гор покрыты ледниками.
Ответ: б, в, г
Выберите верный ответ. Крайняя северная континентальная точка России расположена на полуострове: а) Ямал; б) Кольском; в) Таймыр; г) Чукотском.
Ответ: в
Выберите верные утверждения, характеризующие Северо-Восточную Сибирь.
а) Здесь находится полюс холода Северного полушария;
б) это территория, приуроченная к области кайнозойской складчатости;
в) здесь повсеместно распространена многолетняя мерзлота;
г) природные зоны сменяются с севера на юг от тундры до лесной зоны;
д) это золотоносная провинция России;
е) эта территория слабо заселена.
Ответ: а, в, г, е
О каком из природных районов идет речь?
Молодое горное сооружение образовалось в альпийскую складчатость. Здесь находятся самые высокие вершины в России. Ярко выражена высотная поясность. В горах имеются крупные месторождения полиметаллических руд.
Ответ: Северный Кавказ
Выберите верный ответ. Действующие вулканы есть на территории: а) Чукотки; б) Алтая; в) Урала; г) Камчатки.
Ответ: г
Установите соответствие между объектами Всемирного природного наследия России и территорией, где они расположены.
Долина гейзеров. А. Алтай.
Алтай — Золотые горы. Б. Приморский край.
Озеро Байкал. В. Камчатка.
Центральный Сихотэ-Алинь. Г. Юг Восточной Сибири.
1 - В
2 - А
3 - Г
4 - Б
Установите соответствие между реками и территориями, по которым они протекают.
Терек. А. Восточно-Европейская равнина.
Северная Двина. Б. Западно-Сибирская равнина.
Иртыш. В. Дальний Восток.
Уссури. Г. Северный Кавказ.
1 - Г
2 - А
3 - Б
4 - В
Определите экономический район, необоснованно включенный в перечень районов Центральной России: а) Волго-Вятский; б) Поволжский; в) Центрально-Черноземный.
Ответ: б
Выделите главную черту экономико-географического положения Центральной России: а) приграничное; б) центральное; в) окраинное.
Ответ: б
В какой из перечисленных областей степень распаханности территории наибольшая: а) Костромская; б) Тульская; в) Ивановская?
Ответ: б