М
Молодежь
К
Компьютеры-и-электроника
Д
Дом-и-сад
С
Стиль-и-уход-за-собой
П
Праздники-и-традиции
Т
Транспорт
П
Путешествия
С
Семейная-жизнь
Ф
Философия-и-религия
Б
Без категории
М
Мир-работы
Х
Хобби-и-рукоделие
И
Искусство-и-развлечения
В
Взаимоотношения
З
Здоровье
К
Кулинария-и-гостеприимство
Ф
Финансы-и-бизнес
П
Питомцы-и-животные
О
Образование
О
Образование-и-коммуникации
12345TEREX
12345TEREX
28.09.2022 05:43 •  Физика

1.колко е отношението между скоростите на светлината в две вещества,ако отношението между показателите на пречупване е x? 2. показателите на пречупване на серовъглерода и на полистирена са съответно 1,63 и 1,59,а граничните ъгли- 39,1 и 37,8 градуса. определете кой граничен ъгъл за кое вещество се отнася? 3. намерете граничния ъгъл за пълно вътрешно отражение при преминаване на светлината от въздух в диамант,ако показателят на пречупване на диаманта спрямо въздуха е 2,417. 4. в широка вана с вода е поставен точков източник на светлина. колко е радиусът на светлото петно върху водното повърхност, ако точков източник на светлина се намира на дълбочина h=10см., а показателите на пречупване на водата е n=1,33. 5. колко електрониката е енергията на един фотон от: а) радиовълна с дължина 300m 6. каква минимална честота трябва да има монохроматична светлина, за да може да предизвика фотоефект, падайки върху цезиева пластинка? отделителната работа на цезия е 1,9еv. 7. с каква максимална кинетична енергия напускат електроните сребърна пластинка при облъчването и с ултравиолетова светлина с дължина на вълната 200nm? отделителната работа за среброто е а= 4,7 еv.

👇
Ответ:
олжик13
олжик13
28.09.2022

1

Светлина попада на границата между две прозрачни среди. Възможно ли е светлината да не се пречупи, а изцяло да се върне в първата среда?

2

Пълно вътрешно отражение се наблюдава при преминаване на светлината:

3

За да се наблюдава пълно вътрешно отражение, когато светлината преминава от вода във въздух, е необходимо:

4

По коя формула се пресмята граничният ъгъл на пълно вътрешно отражение?

5

При граничния ъгъл на падане \alpha gr ъгълът на пречупване е равен на:

6

На фигурите са показани светлинни лъчи, разпространяващи се в две среди. Кой от посочените ъгли на падане – \alpha 1, \alpha 2 или \alpha 3, е равен на граничния ъгъл?

7

На схемата е показано пълно вътрешно отражение на светлинен лъч в правоъгълна стъклена призма, заобиколена от въздух. За граничния ъгъл \alpha gr е вярно, че:

8

Граничният ъгъл при преминаване на светлина от стъкло във въздух е 42^0. Колко е ъгълът на пречупване \beta, ако ъгълът на падане е равен на граничния ъгъл?

9

На фигурата са показани четири успоредни слоя от различни прозрачни материали, чиито показатели на пречупване са означени на фигурата. Слоевете се осветяват отляво, както е показано. През кой слой (посочи неговия показател на пречупване) е възможно лъчите да преминат чрез многократно пълно вътрешно отражение и да излязат през другия му край?

10

На фигурата е показан светлинен лъч, който се пречупва от границата на два слоя от различни течности и след това претърпява пълно вътрешно отражение от границата с трета течност. Сравни показателите на пречупване на трите течности.

11

Правоъгълна призма от прозрачна пластмаса с ъгъл 64^0 е потопена в чаша с бензол. На фигурата е показан светлинен лъч, който пада върху призмата, а пречупеният лъч се плъзга по границата между двете среди. На колко е равен граничният ъгъл на падане?

12

Светлина пада на границата "стъкло-вода". Ъгълът на падане се променя постепенно, като приема стойности 20^0 , 40^0 , 50^0 и 80^0 . Оказва се, че само при един от тези ъгли се наблюдава пълно вътрешно отражение. Показателите на пречупване на водата и стъклото са съответно nv=1,33 и ns=1,5 . Кой е този ъгъл, при който се наблюдава пълно вътрешно отражение?

13

Попълни празните места в текста, като използваш знаците =, < или >.

14

Граничният ъгъл на пълно вътрешно отражение на границата стъкло-въздух е sin\alpha gr=\frac23. Колко е показателят на пречупване на стъклото, ако показателят на пречупване на въздуха е 1?

15

Оптично стъклено влакно с показател на пречупване на стъклото  \frac8\sqrt39  е потопено във вода с показател на пречупване  \frac43. Определи граничния ъгъл на пълно вътрешно отражение на светлината, която се разпространява по това влакно. Запиши на празното място отговора с число.

sin30^0=\frac12\: ;\: sin 45^0=\frac\sqrt22\: ;\: sin60^0=\frac\sqrt32

4,7(42 оценок)
Открыть все ответы
Ответ:
Marketing23
Marketing23
28.09.2022

(1642—1727) посвятил около 30 лет своей жизни. Учёный никогда не публиковал свои алхимические работы, и об этих исследованиях при его жизни мало кто знал. В 1936 году стало известно о существовании огромных архивов рукописей Ньютона религиозного и алхимического содержания. По одной из оценок, объём алхимического наследия Ньютона составляет 1 200 000 слов. Самые первые лабораторные журналы Ньютона 1660-х годов утрачены, поэтому установить, с какой целью он приступил к своим экспериментам, не представляется возможным. Анализ алхимических исследований Ньютона затруднён тем, что в своих записях Ньютон использовал терминологию и символы собственного изобретения. Считается, что своей конечной целью Ньютон видел получение философского камня и осуществление трансмутации металлов. Учёный не поддерживал отношений с современниками-алхимиками, но был хорошо знаком с классическими и новыми трудами в этой области. Значительную часть алхимических рукописей Ньютона составляют выписки из работ Яна Баптисты ван Гельмонта, Роберта Бойля, Джорджа Старки (Иринея Филалета), Михаэля Майера и других. Период интенсивных алхимических занятий Ньютона закончился в 1696 году с переездом из Кембриджа в Лондон.

4,7(43 оценок)
Ответ:
mumina7
mumina7
28.09.2022

Отстойник для воды разделен вертикальной перегородкой, в которой сделано круглое отверстие диаметром D=0,6 м с крышкой, поворачивающейся вокруг шарнира О. Закрытое положение крышки обеспечивается избыточным давлением на поверхности воды в закрытом резервуаре В. Резервуар А открыт.

Определить, при каком показании манометра в резервуаре В крышка останется в закрытом положении. Принять Н1=2,3 м; Н2=0,8 м (рис. 2.17).Отстойник для воды разделен вертикальной перегородкой, в которой сделано круглое отверстие диаметром D=0,6 м с крышкой, поворачивающейся вокруг шарнира О. Закрытое положение крышки обеспечивается избыточным давлением на поверхности воды в закрытом резервуаре В. Резервуар А открыт. Определить, при каком показании манометра в резервуаре В крышка останется в закрытом

положении. Принять Н1=2,3 м; Н2=0,8 м

ответ: р=0,15 ат.


Отстойник для воды разделён вертикальной перегородкой, в которой сделано круглое отверстие диаметром
4,4(93 оценок)
Это интересно:
Новые ответы от MOGZ: Физика
logo
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси Mozg
Открыть лучший ответ