Тема: Національний і етнічний склад населення. Украïнська діаспора Відомості про етнічний склад населення України надають державні переписи. Перший загальний перепис на території Східної України і Волині проводився у 1897 р., у Західній Україні (Галичина, Буковина, Закарпаття) - у 1910 р. Вони надали найповніші й найточніші дані. Завдяки даним переписів можна зробити висновок, що Україна склалася як багатоетнічна держава за явної переваги українців. Етнічний склад населення на території України змінювався; кожний народ привносив свої звичаї та традиції. Унаслідок тривалої взаємодії сформувалися риси сучасної української нації. Етнос-історично виникле стійке соціальне угруповання людей, пов'язаних спільністю території, мови, культури. Етнос - найбільш загальне поняття, що включає людські спільності різних нації. Плем'я - тип етносу, характерний для Докласового суспільства. Основна ознака племенi-його поділ на групи родів. Плем'я ступенів розвитку: племена, народності,самосвідомість, звичаї, примітивну економічну спільність. Племінна організація дотепер зберігаються у багатьох народів, особливо в африканських країнах. Народність - тип етносу, спільність людей, що виросла із союзу племен. Вона виникає в різні історичні епохи, вiд рабовласницької до сучасної. Багато дрібних народностей можуть поступово зливатися з великими і розвинутими націями і народностями. Нація - тип етносу, соціальне угруповання людей, що склалося, на основі спільності території, мови, економічних зв'язків, особливостей культури і національної свідомості. Нації виникають після подолання феодальної роздробленості, утворення єдиного внутрішнього ринку, появи і зміцнення економічних зв'язків, складаючись і різних племен і народностей. Давайте ознайомимося з основними рисами національного складу України. Національний склад населення - це поділ населення за національною або етнічною ознакою. На території нашої країни мешкають представники близької 110 націй і народностей.Національний склад населення - це подл населення за національною або етнічною ознакою. На території нашої країни мешкають представники близької 110 націй і народностей. Основну частину населення складають українці та росіяни, частка інших народів невелика. Національний склад більш кордонів України. Українці переважають у всіх областях, крім АР Крим (тут частим росіян - 67%). Частка українців перевищує середній показник в областях, де переважають сільські мешканці (тут вона складає близько 90 %). У середині 1980-х pp. почалося ПОВЕРНЕННЯ В Україну кримських татар, що збільшило їхню кількість більш ніж у 7 разів. Унаслідок міграційних потоків в Україні за останнє десятиліття збільшилася кількість азербайджанців, узбеків, казахів, грузинів, вірменів, корейців, в'єтнамців тощо. Ці й інші народи, що населяють Україну, складають національні меншості різноманітний поблизу
Меридиональное или близкое к нему простирание основных горных систем (Кордильеры, Аппалачи) ограничивают влияние океанов сравнительно узкой полосой прибрежных пространств. В то же время отсутствие горных систем широтного простирания создает благоприятные условия для проникновения холодных арктических воздушных масс далеко на юг, а тропические воздушные массы летом заходят иногда в северные широты умеренного пояса. Другими словами, зимой случаются иногда заморозки на Флориде, а летом колибри проникают с тропическим жарким воздухом из Центральной Америки до озер Канады. Для климата умеренного пояса Северной Америки определяющую роль, как и в Евразии, должен был бы играть западный перенос воздушных масс. Однако его влияние ограничивается побережьем Тихого океана из-за меридионального простирания горного барьера Кордильер.
Времена года в Северной Америке имеют ряд черт, общих с Евразией. В зимние месяцы материк охлаждается и над его центральной частью устанавливается повышенное давление. Но устойчивого антициклона, подобно Азиатскому, здесь не образуется из-за относительно небольших размеров материка и свободного перемещения воздушных масс в меридиональном направлении. Поэтому для Северной Америки не присуща сезонная смена муссонной циркуляции атмосферы.
Средние январские температуры ниже 0°С характерны к северу от 40° с.ш. Самые низкие зимние температуры отмечены к северо-западу от Гудзонова залива, где нередки морозы -50°С и ниже. На плоскогорье Юкон наблюдалась температура -64°С, а на ледниковом щите Гренландии — до -70°С. Контрасты температур между севера и югом материка зимой особенно велики: если у северных берегов Канады средняя январская температура около -34°С, то на юге Флориды и в Мексике она составляет +20°С. В летние месяцы эти различия гораздо меньше.
Средние июльские температуры на севере Канады составляют +5 — +10°С, на побережье Мексиканского залива +22 — +23°С. Нигде в северном полушарии июльская изотерма +10°С не опускается так далеко на юг, как на полуострове Лабрадор. Самые высокие температуры летом устанавливаются на плато в Южных Кордильерах (+57°С, в долине Смерти на плато Большой Бассейн — самая высокая температура в западном полушарии).