...выше церковной. Но в Новом завете предписано было относиться к власти в государстве как установленной господом, а также немало случаев в истории,когда на церковь государственная власть устраивала гонения, представителей церкви преследовали. И в Новом завете утверждалось, что церковь должна быть отделена от государства. В средневековье было 2 типа взаимоотношений между церковными и государственными властями. В Византии светская власть господствовала над церковной, императоры проводили политику вмешательства в дела церкви. В Западной Римской империи духовная власть главенствовала над светской. Папа Геласий 1 написал императору, что есть две власти светская и более весомая-власть церкви. В России систему патриаршего правления отменил Петр1,святейший синод подчинялся уже царю. При советской власти церковь подвергалась гонениям. В настоящее время провозглашен принцип свободы совести и церковь в большинстве стран отделена от государства.
Іван Мазепа (1639-1709) гетьман підконтрольної козацтву України. Мазепа здобув освіту в західній Європі, але повернувся на рідну землю і в 1663 році перейшов на службу до Петра Дорошенка, козацького гетьмана Правобережної (західної) України.
Основні напрямки політики Івана Мазепи:
Зовнішня політика:
1. Московський напрям. Коломацькі статті 1687 – угода між гетьманською Україною та Московською державою. Результат – суперечили автономії українських земель. Однак, вважаються, що були прийняті через ситуацію, яка склалася. До 1700 року проводив лояльну політику щодо Москви.
2. Чорноморський напрям. Азово-дніпровські походи 1695-96 разом з Росією. Вихід Росії до Азовського моря. Україну відсунули на другий план. Чорноморське питання не вирішене.
3. Шведський напрям в період північної війни 1700-1721 роки. Новий союзник.
4. Покращення торговельних відносин із Кримським ханством і Чорноморсько-Дунайськими країнами.
Внутрішня політика:
1. Підтримка церкви та релігії. Будівництво храмів, церков – 1690 побудова нового кафедрального собору при монастирі св. Миколи, 1698 спорудження церкви св. Богоматері та багато іншого. Спроба відновити Переяславське єпископство, яке було ще за князівських часів.
2. Селянське питання – збільшення грошових повинностей та панщини. Однак захищав їх від панської сваволі.
3. Посилення інституту своєї монопольної влади.
4. Зріст козацької старшини, як верстви населення та покращення її економічної бази.