Грецька колонізація (8 – 6 ст.) – це процес масового переселення греків з міст Егейського басейну в численні колонії (апойкии), розташовані на узбережжях Середземного й Чорного моря. Підстава колоній почалося ще в 2 т. л. до н. е., але 8-6 ст. набуло масового характеру. У колонії переселилися не менше чверті грецького населення, яке заснувало кілька сотень грецьких міст.
Основні причини колонізації:
1. Потреба полісної економіки в нових землях, нових джерелах сировини, в нових ринках збуту ремісничої та сільськогосподарської продукції.
2. Поява в суспільстві тих, хто позбувся земельного наділу; в складі поселенців були і ті, хто у себе на батьківщині в силу будь-яких причин не міг його мати.
3. Різке зростання народжуваності в Греції («демографічний вибух»). Створювалося надмірне населення, яке не знаходило свого місця на батьківщині і змушене було переселитися.
4. Соціальна боротьба, яка супроводжувала процес народження нового виду державності – поліса. Боротьба між родовою знаттю і рядовими общинниками приводила іноді до того, що Переможені змушені були залишати Батьківщину.
Основні напрямки колонізації:
1. Західний напрямок (о. Сицилія, Південна Італія, Південна Галлія, східне узбережжя Іспанії).
Першою колонією, заснованою греками на Заході, було поселення на острові Питекуссы (західне узбережжя Італії) і місто Куми (Кампанії), виведені близько середини 8 ст. до н. е. Незабаром були засновані міста, що перетворилися потім у найбільші і процвітаючі западногреческие поліси: Сіракузи, Тарент, Сібаріс, Кротон та ін. Сицилія і Південна Італія були так густо усіяні мережею грецьких колоній і поселень, що стали називатися «Велика Греція». На південному узбережжі Франції була заснована Массалія згодом стала багатонаселеним полісом, через який по річці Родану Грецькі товари прямували у внутрішні області Галлії, аж до сучасного Парижа. На іспанському березі була заснована велика колонія Емпоріон. Особливою активністю в західній колонізації відрізнявся місто Корінф, один з найбільших торгово-ремісничих центрів Балканської Греції, для якого характерно раннє становлення полісного ладу і нової економіки.
2. Північно-східний напрямок.
Тут провідну роль грав Мілет (Південний Захід Анатолії), також один з найбільших і багатих грецьких міст. За переказами, Мілет вивів до 100 різних поселень і колоній. Великими грецькими колоніями стали міста Халкедон, Візантії. Міста Синопа і Гераклея Понтійська були найбільш могутніми на південному березі Чорного моря. Найзначнішими грецькими колоніями на Західному Причорномор'ї вважалися Істрія, Аполлонія Понтійська, Одесос. Незабаром колонізаційна хвиля досягла Північного Причорномор'я: Ольвія, Херсонес, Пантікапей. Найбільш великими грецькими колоніями Кавказького узбережжя були міста Пітіунт, Діоскуріада, Фазіс.
Борисфен (на острове Березань в устье Днепра) — первая греческая колония в Северном Причерноморье, позднее её центр переместился севернее в Ольвию; основана ок. 647 г. до н. э.
Тира (сейчас Белгород-Днестровский, основана ок. 502 г. до н. э.); самый старый город (из существующих) Украины.
Ольвия (район Очакова, основана в первой четверти VI века до н. э., один из крупнейших полисов региона);
Керкинитида (сейчас Евпатория, основана около 550 г. до н. э. ионийцами. В IV — ІІ вв. до н. э. находилась под властью Херсонеса, затем захвачена и практически разрушена скифами.);
Херсонес Таврический (сейчас на его месте Севастополь; основан гераклейцами около 528 г. до н. э.) — важнейший город юго-западной Таврии; ослабленный борьбой со степными кочевниками и Боспором, попал в зависимость от Рима, позднее стал владением Византии. Его преемником стало княжество Феодоро.
Калос-Лимен (у пгт Черноморское) — основан в IV в до н. э. ионийцами. В конце IV в до .н. э. был захвачен херсонеситами; стал ареной противостояния между греками и степными народами — скифами и сарматами. Уничтожен сарматами в І в н. э.
Феодосия — основана в середине VI века до н. э., с 355 г. до н. э. — захвачена Боспорским царством. После гуннского нашествия — аланское, затем хазарское поселение, постепенно опустевшее. Возрождение началось с 1267 г., когда это место было выкуплено у татар генуэзцами под торговую факторию и где возродился город под именем Кафа;
1. Важнейшая задача - это объединение русских земель. На Новгородские земли претендовало Великое княжество Литовско, Москва же как "Третий Рим" т. е. новый православный центр не могла допустить иноверцев на русские земли, однако здесь есть и желание царя увеличить свою вотчину, что Иван III с успехом и проделывает. С Ивана III закрывается одна страница истории: феодальная раздробленность, и открывается новая: период Московского царства
2. 1480 г. -стояние на р.Угре. Это было во время правления Ивана 3.
Иван 3 разорвал отношения с Ордой, и тогда хан Ахмат решил наказать Русь
Он подошел к реке, а русское войско уже было там. Ордынцы пытались переправиться через реку, но их обстреливали из пушек, пищалей(Первое применение русскими огнестрельного оружия в полевых условиях) Потом наступил декабрь, холода Ахмату от Литвы, с которой он перед походом вступил в союз против Руси, так и не пришла, и он решил отступить.
После этого Русь окончательно освободилась от ордынского гнета. Московское великое княжество стало полностью независимым, суверенным государством.
3. Иван III начал вводить в России единое, централизованное государство, и опорой для него в этом были служилые люди: их поддержка выделяла великого князя из числа прочих родовитых князей и бояр. С служилых людей Иван III начал внедрять в государстве бюрократию, создавая первые прототипы министерств - "дворы" и "избы", на основе которых в будущем, при Иване IV, сформируется приказная система. Государственные служащие назывались дьяками и подьячими. Дабы установить новый порядок на всей территории страны, Иван III ввел новый кодекс законов - Судебник.
Объяснение: