Нащадками древніх майя є не тільки сучасні народи майя, що зберегли мову предків, але і частина іспаномовного населення південних штатів Мексики, Гватемали, Гондурасу. Деякі міста майя включені ЮНЕСКО до списку об'єктів Всесвітньої спадщини: Паленке, Чичен-Іца, Ушмаль в Мексиці, Тікаль і Киригуа в Гватемалі, Копан в Гондурасі, Хойя-де-Серен у Сальвадорі.
Історію культури цього народу прийнято ділити на три періоди:
Перший період (з давніх-давен до 317 року) - час виникнення міст-держав, примітивного підсобного землеробства, виготовлення бавовняних тканин і ін.
Другий період (317-987) - стародавнє царство, або класичний період, - час зростання міст (Паленке, Чичен-Іца, Тулума) і одночасно таємничого результату з них населення на початку X століття.
Третій період (987 рік - XVI століття) - нове царство, або постклассический період, - час приходу європейських конкістадорів, прийняття нових законів, стилів в житті і мистецтві, змішання культур, братовбивчих воєн і т. Д.
Піраміда Кукулькана в Чичен-Іца
ТерріторіяПравіть
В даний час (початок XXI століття) територія, на якій відбувався розвиток цивілізації майя, входить до складу держав:
Мексика (штати Чьяпас, Кампече, Юкатан, Табаско, Кінтана-Роо);
Гватемала;
Беліз;
Сальвадор;
Гондурас (західна частина).
Знайдено близько 1000 міст культури майя (на початок 1980-х років), але не всі з них розкопані або досліджені археологами. Також було знайдено близько 3000 селищ.
Фернан Магеллан родился 20 ноября (по другим данным 17) 1480 года. Место его рождения спорно, основные авторы указывают в качестве такового город Саброза, но, возможно, он родился в городе Порту. О семье мореплавателя также известно немногое, в частности, то, что она принадлежала к дворянству. Предполагается, что отцом его был Руй или Родригу де Магеллан (1433—1500), бывший одно время алькальдом крепости Авейру. Мать Алда де Мошкита (Мишкита). Кроме Фернана у них было четверо детей. Об их жизни ничего не известно. В молодости Фернан был пажом у королевы Леоноры Ависской, жены Жуана II.
В 1498 году португальцами был открыт морской путь в Индию. Вслед за Васко да Гамой из Португалии стали отправляться эскадра за эскадрой на завоевание востока. В 1505 году при отправке эскадры вице-короля Франсишку де Алмейды моряков уже не хватало. Некоторые рулевые не знали где право, а где лево. Тогда к правому борту корабля привязывали чеснок, а к левому — лук, и командовали по принципу «сено-солома». В этой экспедиции в качестве собресалиенте (сверхштатного воина) участвовал и Магеллан.
Посадские люди — сословие средневековой (феодальной) Руси, в обязанностях которого было нести тягло (чёрные люди), то есть платить денежные и натуральные подати, а также выполнять многочисленные повинности.