Ясир як різновид примусової міграції є одним із найбільших демографічних явищ в історії України. Він залишається недослідженим як через брак надійних даних, так і через популярні стереотипи. Однак можна стверджувати, що безсумнівно величезні людські втрати серед українців через ясир, з одного боку, не зупинили української колонізації Степу, а з другого, українське козацтво не стало чинником, завдяки якому припинилися людоловські набіги. У Кримському ханаті ясир призвів до утворення етнічної групи метисів (т. зв. тумів), що у 17 ст., за свідченням Евлії Челебі, сягала 900 тис. і чисельністю переважала решту населення Кримського ханату. Наслідки ясиру для демографії та к-ри Криму також недосліджені.
можна отметить как лучший ответ ❤
Объяснение:
1.Земські ліберали виступали за збільшення селянських земельних наділів, зниження викупних платежів (див. Викупна операція 1861—1907), поліпшення становища с.-г. робітників тощо.
Земські радикали виношували ідею створення таємної організації «Земський союз». На з'їзді в Харкові (1878) представник Чернігівського земства, яке було одним із найопозиційніших, І.Петрункевич (див. І. та М. Петрункевичі) порушив питання про об'єднання земців для спільної боротьби за повалення самодержавства.
2.Найактивнішими учасниками З.р. в 70–80-х рр. 19 ст. були: у Катеринославській губернії — М.Корф, педагог, методист, організатор земської школи, керівник учительських курсів; у Полтавській — М.Долгоруков, земський лікар; у Таврійській — К.Вернер, статистик, агроном, економіст; у Херсонській — М.Уваров, лікар, засновник одного з перших губернських статистичних медичних бюро; у Чернігівській — В.Варзар, статистик, економіст, народник-пропагандист, І.Петрункевич, земський гласний, Є.Святловський, лікар, публіцист, видавець газети «Земский врач» (Чернігів), П.Червінський, статистик і публіцист.
3.1903 земські ліберали спільно з представниками інтелігенції заснували «Союз визволення» (оформився в січні 1904), який вимагав прийняття конституції і введення загального виборчого права в Росії; 1903 ліберальні поміщики заснували «Союз земців-конституціоналістів».