Повстання декабристів — спроба державного перевороту, що відбулася в Санкт-Петербурзі, столиці Російської імперії, 14 (26) грудня 1825 року.
Повстання було організовано групою дворян-однодумців, багато з них були офіцерами гвардії. Вони спробували використати гвардійські частини для недопущення вступу на трон Миколи I. Метою було скасування самодержавства і скасування кріпосного права. Повстання разюче відрізнялося від змов епохи палацових переворотів по своїм цілям і мало сильний резонанс у російському суспільстві, а також значно вплинуло на майбутнє суспільно-політичне життя.
Гуситський рух — боротьба чеського народу в 1-й половині XV ст. проти католицької церкви та німецького засилля, що вилилася в так звані гуситські війни (1419—1437). Названий за ім'ям чеського мислителя, реформатора церкви Яна Гуса.
Объяснение:
Поштовхом до виникнення гуситського руху стали виступи Яна Гуса і його сподвижників — Ієроніма Празького та інших. Гусити засуджували накопичення багатств церквою і духівництвом, закликаючи повернутися до «євангельської бідності»; вважали, що для того, щоб кожна людина могла зрозуміти «Закон Божий», богослужіння має здійснюватися рідною чеською мовою; критикували католицьке причастя для духівництва хлібом і вином, а для мирян — лише хлібом; доводили, що в першопочатковому християнстві всі причащалися однаково.
Страта Яна Гуса (1415) і Ієроніма Празького (1416) за рішенням Констанцького собору викликала вибух обурення серед чехів та стала поштовхом до гуситських війн.
У гуситському русі із самого початку позначилося два крила — помірне (чашники) і радикальне (таборити), що мали різні цілі.У 1452 гуситське посольство прибуло до Константинополя для встановлення офіційних відносин із Православною церквою. Делегацію зустріли дуже доброзичливо, але оскільки на наступний рік Константинополь упав, жодних практичних наслідків це не мало.
23 березня 1430 року Жанна д'Арк надиктувала листа[2], який закликав до виступу армії хрестоносців проти гуситів, допоки ті не повернуться до католицької віри. Захоплення її солдат бургундцями двома місяцями пізніше звільнило її від цієї місії.