Основним соціальним розподілом у Римі став розподіл на вільних і рабів. Єдність вільних громадян Риму (квиритів) деякий час підтримувалася існуванням їхньої колективної власності на землю і рабів, що належали державі. Проте з часом колективна власність на землю ставала фіктивною, громадський земельний фонд переходив до окремих власників, поки, нарешті, аграрний закон 3 року до н.е. не ліквідував його, остаточно затвердивши приватну власність.
Вільні в Римі розпадалися на дві соціально-класові групи: верхівку рабовласників ( землевласників, торговців) і дрібних виробників (хліборобів і ремісників ), що становили більшість суспільства. До останніх примикала міська біднота, пролетарі. Через те, що рабство спочатку мало патріархальний характер, боротьба між великими рабовласниками і дрібними виробниками, які найчастіше самі обробляли землю і працювали в майстернях, довгий час становила основний зміст історії Римської республіки. Тільки з часом протиріччя між рабами і рабовласниками виступає на перший план. Раби в період республіки перетворюються на основний пригноблений і експлуатований клас. Головним джерелом рабства був військовий полон. Так, після розгрому Карфагена в рабство було звернуто 55 000 осіб, а всього в II-I ст. до н. е. - більше півмільйона.
Усилиями биев, и, прежде всего, Толе би, Казыбек би, Айтеке би, был создан свод норм обычного права «Жеты-Жаргы». В нем удачно соединились старые обычаи ханов Касыма и Ишима с новыми нормами. Сформулированные кратко и точно в форме изречений и афоризмов, положения этого закона сравнительно легко запоминались и бии обязаны были их знать при судебных разбирательствах. В народе они получили известность как «Жеты-Жаргы» (семь установлений) или «Законы Тауке-хана». Законы содержали нормы административного, уголовного и гражданского права, а также положения о налогах и религии. Таким образом, попытки официальной фиксации норм обычного права казахов при хане Тауке достигли успеха. Нормы, внесенные в закон, с различными дополнениями действовали на всей территории Казахстана довольно долго. «Жеты-Жаргы» явился тем кирпичиком, на котором в дальнейшем строилось здание казахской общины и в целом казахского общества.
Со временем ханская власть и совет биев испытали потребность в изменениях. В условиях острой внешнеполитической ситуации и тяжелого внутреннего положения произошли изменения в совете биев. Совет сузился до трех человек— по одному представителю от жуза. Сюда вошли от Старшего жуза — Толе би, от Среднего — Казыбек би и Младшего — Айтеке би
Кілька великих споріднених сімей, об'єднаних у рисудову общину — рід.