Іншим важливим джерелом опозиції, скрушним Рішельє з властивою йому рішучістю, була меншина гугенотів (протестантська). Примирливий Нантський едикт Генріха IV від 1598 року гарантував гугенотам повну свободу совісті й відносну свободу богослужіння. Він залишав за ними велике число укріплених міст — в основному на півдні і південному заході Франції. Рішельє убачав у цій незалежності загрозу державі, особливо під час війни. Гугеноти були державою в державі, вони мали сильних прихильників в містах і могутній військовий потенціал. Кардинал волів не доводити ситуацію до кризи, проте фанатизм гугенотів підігрівався Англією, вічною суперницею Франції. Участь, прийнята гугенотами в 1627 році в нападі англійців з моря на узбережжі Франції, стала для уряду сигналом до початку дій (див. Англо-французька війна (1627 — 1629)). До січня 1628 року була обложена фортеця Ла-рошель — опорний пункт протестантів на березі Біськайської затоки.
г.Тульчин (Украина)
П.И.Пестель, С.Г.Волконский, А.П,Юшневский, И.Г.Бурцев и др
Программа:
Унитарная республика с однопалатным парламентом, исполнительная власть в лице державной думы, ценз пола и возраста в избирательном праве, из гос-ых земель образуются два фонда - общественный и частный
Северное общество 1822-1825, С-Пет
Н.М.Муравьев, С.П.Трубецкой, Н.И.Тургенев, Е.П.Оболенский, К.Ф.Рылеев, И.И.Пущин и др
Программа:
Федеративная конституционная монархия с двухпалатным парламентом, исполнительной властью в лице императора, ценз пола, возраста, образования и имущества в вопросе избирательного права, наделение крестьян двумя десятинами земли на правах аренды.
ОБЩИЕ положения программы:
уничтожение самодержавного правления
отмена крепостного права
ликвидация сословий, введение демократических свобод (слова, печати, собраний)
ликвидация военных поселений
отмена рекрутских наборов
введение воинской повинности