«Бекітемін»
Оқу ісі жөніндегі меңгеруші: Қайырқұл Ш.С
Сынып: 8 а,б сынып
Күні: 22.11.16
Сабақтың тақырыбы: №2 бақылау жұмысы
Сабақтың мақсаты
Білімділік: Оқушыларға қаныққан, қанықпаған көмірсутектер номенклатурасы, изомериясы, құрылысы, қасиеттері, алынуы туралы білімдерін тексеру;
Дамытушылық: Қаныққан, қанықпаған көмірсутектер гомолог, изомерлерінің құрылымдық формуласын және алынуы мен химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құру дағдыларын тексеру;
Тәрбиелік: сабақ уақытын бағалауға үйрету, еңбекқорлыққа және пәнге қызығушылығын арттыру.
Сабақ типі: Қорытындылау сабағы.
Сабақ өткізілу түрі: Жазбаша бақылау жұмысы
Құралдар мен реактивтер: Бақылау материалдары.
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сабақтың жалпы мақсатын ашу ,оны өткізу жоспарын көрсету.
Бақылау жұмысын орындау кезеңі:
1.Жазбаша бақылау жұмысын орындау
І нұсқа
Кальций элементіне периодтық кестедегі орны бойынша сипаттама:
Химиялық элементтің периодтық жүйедегі орны (периоды, тобы, рет саны), салыстырмалы атомдық массасы
ә) атом құрамы және құрылысы
б) энергетикалық деңгейде орналасуы: ( электрондық құрылысы, электрондық қабаты, ұяшықта орналасуы)
в) Элементтің қасиеті, валенттілігі
2. 45 г судағы моль санын есептеңдер
3. Формулалары мынадай: SO3; HClO; C6H12O6 заттардағы әр элементтердің массалық үлестерін есептеңдер
4. "Барий ботқасы" деп аталатын асқазанды рентген арқылы тексеруде жегізетін препараттың құрамында 58, 80% - барий; 13, 73% - күкірт; 27, 47% - оттегі болатыны белгілі болса, формуласы қандай?
ІІ нұсқа
Хлор элементіне периодтық кестедегі орны бойынша сипаттама:
Химиялық элементтің периодтық жүйедегі орны (периоды, тобы, рет саны), салыстырмалы атомдық массасы
ә) атом құрамы және құрылысы
б) энергетикалық деңгейде орналасуы: ( электрондық құрылысы, электрондық қабаты, ұяшықта орналасуы)
в) Элементтің қасиеті, валенттілігі
2. 5,6 л (қ.ж) SO2 (күкірт оксиді) моль саны қанша?
3. Формулалары мынадай: SO2; HClO2; C6H10O5 заттардағы әр элементтердің массалық үлестерін есептеңдер
4. Қарапайым теңіз жануары теңіз атының қаңқа сүйегі құрамында 47, 83% - стронций; 17, 39% - күкірт; 34, 78% - оттек болса, заттың молекулалық формуласы қандай?
5. Қосылыстағы көміртегі – 39,97 . Заттың формуласын табыңдар.
Объяснение:
Парафины
Предельные углеводороды имеют общую формулу СпН2п+2. В них все связи между атомами водорода и углерода одинарные. Если в реакции отрывается один водород, алкан превращается в активную частицу – радикал. Первые представители данного ряда являются газообразными веществами, которые малорастворимы в воде.
С увеличением числа углеродов в главной цепи снижается растворимость, а углеводороды переходят в твердое агрегатное состояние при нормальных условиях.
Среди основных химических свойств, присущих представителям данного класса, выделим замещение. В связи с тем, что все связи насыщенные, присоединение для алканов нехарактерно. Как и все иные органические вещества, алканы вступают в реакцию с кислородом (горение), в результате которой выделяется энергия. Данный процесс является эндотермическим, применяется в производстве для обогрева жилых и производственных помещений.
Объяснение:
Алюминий имеет меньшее значение эл. потенциала (–1,663 В), чем никель (–0,25 В), поэтому Al является анодом, а Ni – катодом. Следовательно, Al растворяется, а на поверхности никеля идет восстановление деполяризатора: в кислом растворе – с водородной деполяризацией, во влажном воздухе – с кислородной деполяризацией.
Анодный процесс: Al – 3ē → Al3+
Катодный процесс:
в кислом растворе 2Н+ + 2ē → Н2↑
во влажном воздухе: О2 + 2Н2О + 4ē → 4ОН–
Во влажном воздухе ионы Al3+ с гидроксильными группами, выделяющимися на катоде, образуют малорастворимый гидроксид алюминия Al(ОН)3, который и является продуктом коррозии.
В кислой среде на поверхности никеля выделяется газообразный водород. В раствор переходят ионы Al3+.