Хімічні елементи в літературних творах Учня 8-Б класу КЗ Полтавлька ЗШ I-III ст. 27 Лобача Андрія
Актуальність теми: У літературних творах, усній народній творчості часто йде мова про речовини та хімічні явища. Це буває досить цікаво описано. Але ми досі не замислювались, що це за речовини та явища і чим вони відрізняються.
Мета проекту: - проаналізувати інформацію; - зробити висновок; - оперувати знаннями з хімії, літератури, іноземної мови, історії, географії, музичного образотворчого мистецтва, біології, трудового навчання.
Очікувані результати: Зясуємо, у яких творах зустрічаються хімічні явища, як письменники використовують їх для цікавого опису, яку роль вони відіграють у творах, відкриємо для себе нове і цікаве.
Жуль Верн «Таємничий острів». Більшість читали роман Жуля Верна «Таємничий острів». Але читач і не здогадується, що в цьому творі письменником описано кілька хімічних процесів, наприклад отримання нітрогліцерину: «…Здобувши азотну кислоту, Сайрес Сміт підлив до неї гліцерин, попередньо згустивши його випарюванням на водяній бані, і отримав кілька пінт жовтуватої маслянистої рідини». C 3 H 5 (OH) 3 + 3HNO 3 = C 3 H 5 (NO 2 ) 3 + 3H 2 O.
У тому ж творі Жюль Верн розглядає воду як ефективне паливо майбутнього. Проводячи електроліз води, отримують водень і кисень: «… Яке паливо замінить вугілля? -Вода, відповів інженер. -Вода? перепитав Пенкроф. Так, але вода, розкладена на складові частини, пояснив інженер. Без сумніву, це буде робитися за до електрики, яка в руках людини стане могутньою силою …. ». 2H2O = 2H2 + O2
1) СH3-CH2-CH2-OH + HI -> CH3-CH2-CH2-I + H2O
2) 4,6 г Х л
2CH3-CH2-OH + 2 Na -> 2CH3-CH2ONa + H2
n = 2 моль n =1 моль
Mr = 23 г/моль Vm = 22,4 л/моль
m = 46 г V = 22,4 л
4,6 г Na - Х л Н2
46 г Na - 22,4 л Н2
V(H2) = 4,6 * 22,4 / 46 = 2,24 л