Яким Сомко
Найкращі риси українського менталітету – чесність, відданість та патріотизм – П. Куліш відтворив перш за все в образі гетьмана Сомка. Сомко виступає в романі уболівальником за долю України, не хоче, щоб через його особисті інтереси почалися чвари. Наказний гетьман Сомко щиро засмучений недолею рідного краю, він – продовжувач справи Богдана Хмельницького. Про це свідчать Сомкові слова: “Зложити докупи обидва береги Дніпрові, щоб обидва приклонились під одну булаву!”. Він щирий і незлобливий лицар, гордий і розумний ватажок. Коли вірні йому козаки вирішили покласти голови, але не віддати свого гетьмана на поталу, він говорить: “Братці милі! Що вам битись за мою голову, коли погибає Україна!”. Портрет Сомка у романі подано романтичними фарбами, виразами схожими на історичні пісні та легенди, автор нам подає гетьмана таким, яким бачив його народ: “Сомко був воїн уроди, возраста і красоти зіло дивної” (пишуть у літописах); був високий, огрядний собі пан, кругловидий, русявий; голова в кучерях, як у золотому вінку; очі ясні, веселі, як зорі; і вже чи ступіть, чи заговорить, то справді по-гетьманськи…” Благородно поводиться він в останню годину життя, відмовляється врятуватися ціною смерті Кирила Тура, який прийшов визволити його з в’язниці. Сомка автор наділяє характерними рисами українського полководця і державного діяча – тими рисами, якими наділив його народ в думках, піснях та легендах.
1. Это был человек по фамилии Усатов.
2. Его качества: услужливость, доброта, внимательность, отзывчивость.
3. Сначала - с почтением, в конце - с опаской.
4. "Как специалист" главный герой пытался побрить рассказчика, настроить ему пианино, научить жену шить, провести электрический звонок, а в конце - лечить болезненную старуху.
5. Его работа заканчивалась разного рода неприятностями.
6. Автор высмеивает всезнаек, которые на самом деле оказываются дилетантами, псевдомастерами, а также тех людей, которые им доверяют.
7. Главная мысль - подобная услужливость хороша только тогда, когда человек является специалистом своего дела.
Судьба Андрея Соколова очень тяжелая - он потерял всю свою семью, был в немецком плену. Он через страшные унижения и пытки в немецком плену, ранения и голод