Повість Михайла Булгакова «Собаче серце» можна назвати пророчою. У ній автор, задовго до відмови нашого суспільства від ідей революції 1917 року, показав важкі наслідки втручання людини в природний хід розвитку, будь то природа або суспільство. На прикладі провалу експерименту професора Преображенского М. Булгаков намагався сказати в далекі 20-і роки, що країну необхідно повернути, по можливості, в її колишній природний стан.
Чому ж експеримент геніального професора ми називаємо невдалим? З наукової точки зору цей досвід, навпаки, дуже успішний. Професор Преображенский здійснює унікальну операцію: пересаджує псові людський гіпофіз від того, що померло за декілька годин до операції чоловіка двадцяти восьми років. Людина цей — Клим Петрович Чугункин. Булгаков дає йому коротку, але містку характеристику: «Професія — гра на балалайці по корчмах. Маленького росту, погано складний. Печінка розширена (алкоголь). Причина смерті — удар ножем в серці в пивній». І що ж? У істоті, що з’явилася в результаті наукового експерименту, завдатки вічно голодного вуличного пса Кульки з’єднуються з якостями алкоголіка і карного злочинця Клима Чугункина. І немає нічого дивовижного в тому, що першими вимовленими ним словами була лайка, а перше «пристойне» слово — «буржуї».
Науковий результат вийшов несподіваним І унікальним, але в побутовому, життєвому плані він привів до найплачевніших наслідків. Що з’явився у будинку професора Преображенского в результаті операції тип, «маленького росту і несимпатичної зовнішності», перевернув відлагоджений побут цього будинку. Він поводиться зухвало грубо, самовпевнено і нахабно.
Новоявлений Поліграф Полиграфович Кульок «. надіває лаковані черевики і краватку їдкого кольору, його костюм брудний, неохайний, позбавлений смаку. За до домкому Швондера він прописується в квартирі Преображенского, вимагає покладені йому «шістнадцять аршин» житлоплощі, навіть намагається привести у будинок дружину. Він вважає, що підвищує свій ідейний рівень: читає книгу, рекомендовану Швондером, — листування Енгельса з Каутським. І навіть робить з приводу листування критичні зауваження…
Краткий анализ
История создания – произведение было написано в 1964 г., принадлежит к раннему периоду творчества Н. Рубцова.
Тема стихотворения – красота природы родного края и звезды полей.
Композиция – Стихотворение написано в форме монолога лирического героя, в котором по смыслу можно выделить две части: рассказ о сне родного края и описание звезды полей. Текст состоит из катренов.
Жанр – элегия.
Метафоры – «звезда смотрит в полынью», «двенадцать прозвенело», горит над золотом осенним», «горит над зимним серебром», «своим лучом приветливым касаясь».
Эпитеты – «мгла заледенелая», «тревожные жители», «луч приветливый», «восходит ярче».