Для Михаила Юрьевича Лермонтова нравственность измерялась в следовании духу народному. Время, о котором он писал , - жестокое. Царь Иван Грозный устраивал кулачные бои , в которых принимали участие вездесущие опричники. Они и должны были побеждать. К Кирибеевич- один из них. Перед боем гордо прохаживается перед публикой, ожидает победу. Его соперником оказался купец Калашников, чью молодую жену он преследовал. Кирибеевич побледнел, потому что понял, что поединок будет не на жизнь , а на смерть. Калашников защищает честь семьи, и на его стороне - правда. Он побеждает царского любимца. Но Иван Грозный его казнит. Все, кто проезжает,проходит, проплывает мимо могилы Калашникова отдает честь ему самому и его поступку. Добро, справедливость, чувство собственного достоинства признаны народом. А имя Кирибеевича помнят как имя убийцы. Каждый выбирает для себя, кем остаться в истории.
1. Зростанням він був більше шести футів (понад 180см), але за своєю надзвичайною худорби здавався ще вище. Худе, вузьке як бритва особа з великим яструбиним носом, квадратним, трохи виступає вперед підборіддям і невеликими близько поставленими сірими очима, блискучими і «гострими, як рапіри», пронизують «допитливим поглядом».
2. Предки Шерлока Холмса були захолустными поміщиками, але він вважав, що схильність до мистецтва в нього в крові і йде вона від бабусі, яка була сестрою французького художника Верне — баталіста і автора низки картин зі східної життя.
3. У коледжі Холмс був відлюдькуватим, багато роздумував над усім, що бачив і чув навколо — вже тоді він починав створювати свій метод.
4. Після першого розкритого злочину («Глорія Скотт») батько єдиного друга Холмса сказав, що «всі слідчі в порівнянні з вами — немовлята». «Саме перебільшена оцінка моїх здібностей навела мене на думку, що це могло б бути моєю професією, а до того дня це було захоплення, не більше».
5. Вперше приїхавши в Лондон, Холмс оселився на Монтегю-стріт, зовсім поруч із Британським музеєм, де і проводив своє дозвілля, вивчаючи всі ті галузі знання, які могли б стати в нагоді в його професії.
6. Не секрет, що Холмс був наркоманом. Він регулярно робив ін'єкції морфію і кокаїну, вважаючи, що наркотики дивно стимулюють розумову діяльність і прояснюють свідомість, так що їх побічною дією можна знехтувати.
7. Холмс написав досить багато наукових робіт, серед яких: «Визначення сортів тютюну з попелу» (про попелі ста сорока різних сортів трубкового, сигарного і цигаркового тютюну); дослідження впливу професії на форму руки і робота про відбитки слідів (про використання гіпсу для збереження відбитка).
8. Професійно займався боксом. Був одним з кращих боксерів у своїй вазі.
9. Свою скрипку роботи Страдіварі купив у єврея — лахмітника на Тотенгем-Корт-роуд за 55 шилінгів. Справжня ж її ціна — не менше 55 гіней.
10. «Всяке життя — це величезна ланцюг причин і наслідків, і природу її ми можемо пізнати по одному ланці».
11. Ненавидів будь-які форми світського життя.
12. Любив німецьку музику, більше ніж французьку або італійську, тому, що вона «багата глибокими думками».
13. «Вивчення Лондона — моя пристрасть». Холмс знав усі закутки, і проїжджаючи по місту з закритими очима, міг визначити, в якому районі знаходиться.
14. Приклад розкішної вечері — парочка холодних вальдшнепів, фазан, паштет з гусячої печінки і кілька запорошених, покритих павутиною пляшок старого вина.
15. А ось ще одне меню, вибране Холмсом для прийому гостей — устриці, пари куріпок і невеликий вибір білих вин.
16. «Мій мозок бунтує проти неробства»
17. «Я бачу вищу нагороду в самій роботі, в можливості застосовувати на практиці мій метод».
18. «Найголовніше — не допускати, щоб особисті якості людини впливали на наші висновки. Емоції ворожі чистого мислення».
19. До речі, про почуття. «Любов — річ емоційна, і, будучи такою, вона протилежна чистому і холодного розуму. А розум я, як відомо, ставлю понад усе. Що стосується мене, то я ніколи не одружуся, щоб не втратити ясності розуму».
20. «Я ніколи не роблю винятків. Виключення спростовують правило».
21. Любив імпровізувати на скрипці.
22. Холмс був напрочуд м'який і делікатний у поводженні з жінками. Він не любив жінок і не вірив їм, але тримався з ними завжди по-лицарськи чемно.
23. «Жінкам ніколи не можна повністю довіряти, навіть кращим з них».
24. Єдиною дамою, якою захоплювався Холмс, Ірен Адлер — «ця Жінка».
25. «В мені закладено якості і великого ледаря і запеклого забіяки».
26. Холмс — справжній драматург. Його художні інстинкти вимагали гарної режисерської постановки сцен. «Наша справа було б нудним, якби ми час від часу не фарбували його драматичними подробицями, які надають блиск здобутим нами результатами».
27. Холмс був «по-котячі» охайний: ідеально поголені щоки, сорочка без єдиної плямочки — навіть в похідних умовах.
28. Незважаючи на те, що у своїй розумовій роботі Холмс був найточнішим і аккуратнейшим з людей, а його одяг завжди відрізнялася не тільки охайністю, але навіть вишуканістю, у всьому іншому «це було саме безладне істота у світі».
29. Сигари Холмс тримав у відерці для вугілля, тютюн в шкарпетці перської туфлі, а листи, які чекали відповіді, прикалывал перочинны ножем до дерев'яної дошці над каміном.