"Кайдашева сім'я" - одна з найкращих соціально-побутових повістей Івана Нечуя-Левицького. У 1879 році була опублікована у львівському часописі "Правда". Саме в цьому творі , автор змушує читачів замислитися над причинами негараздів в українському суспільстві. Нечуй-Левицький порушує проблему консерватизму, індивідуалізму, відсталість селян у грамоті, прагнучине допустити цього в майбутньому. Розповідь про життя героїв допомагає відтворити все в уяві. Найкращі якості українки найповніше розкрито в образі Мелашки . Її притаманні більшість позитивних рис національного характеру. Народна мова в повісті є багатозвучна, мелодійна, близька до пісенної.Чарівність , привабливість мови створює картину минувшини України , що мала багато дарів : родючу землю,працьовитих людей та славну історію. Це все відображається у повісті: співи на весіллі,на вечорницях, гра Лавріна на сопілці. Гумор та етика повісті породжені самим життям ,великою енергією та нікчемною метою. На мою думку, Іван Нечуй-Левицький у своїй повісті "Кайдашева сім'я" талановито розкрив внутрішні суперечності, ментальність,мораль та національний характер.
Скопійовано із сайту "Uatvory" http://www.uatvory.ru/2014/10/tvir-mirkuvannya-pro-ukr-mentalnist-nac-harakter-narodny-moral-etiky-y-povisti-kaydasheva-simya.html
Чацкий не просто соединяет все линии противостояния в пьесе, становится самой причиной её движения и развития. Его личность и судьба принципиально важны, потому что история Чацкого – это история о том, какова судьба истины, искренности, подлинной жизни в мире подмен и призраков. Люди, подобные Чацкому, часто живут с терзающим сердцем. Это "новые люди" своего времени, которые, действительно, служат Отечеству, а не прислуживаются сильным мира сего. Они не могут не покорить своих современников: столько в них ума, страсти, человечности! Образ Чацкого– это то новое, что появилось в социальной жизни России, что стало залогом будущих преобразований. Эта комедия будет современна всегда. Кем быть? Каким быть? – это выбор и наших дней. Безусловно, в каждом поколении есть свои "новые люди" - Чацкие и они необходимы нам, как противовес, присутствующим в нашем обществе современным "Скалозубам", "Фамусовым", "Молчалиным" и т.д.. Главное, что таких "Чацких" должно быть больше, и тогда жизнь станет иной.