Марк Твен— это литературный псевдоним Самюэля Клеменса. Самюэл родился в Америке в маленьком городке, в семье судьи. Он был самым обыкновенным мальчишкой, озорным и не очень прилежным, но был очень наблюдательным и впечатлительным, любил придумывать интересные игры, и это отличало его от других учеников школы. Когда ему было двенадцать лет, отец умер, и мальчику пришлось самому зарабатывать не жизнь. Он поступил в типографию рассыльным, а потом учеником к лоцману. Он любил плавать по Миссисипи и часто слышал слова «марк твен». Это означало, что глубина достаточна для того, чтобы пароход не сел на мель. Это выражение писатель сделал своим литературным именем. Марк Твен хотел найти залежи серебра и разбогатеть, но не сумел. Он стал журналистом, а потом написал несколько книг, которые принесли ему мировую известность.
Мета: вчити характеризувати образ головного героя. Чарлі; висловлювати власне судження щодо вчинків хлопчика; розрізняти поняття “персонаж” і “герой” виховувати повагу до старших.
Обладнання
Хід уроку
І. Оголошення теми і мети уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
Відгадай кого або що описує Роальд Дал
- “Хатинка аж ніяк не була розрахована на стількох людей і жилося їм там страшенно незручно. Мала вона всього дві кімнати. Узимку по підлозі цілісіньку ніч віяли крижані протяги..” (будинок де живе Чарлі)
- “Світ ще не бачив такого дивовижного фантастичного неймовірного виробника шоколаду. Він просто Чарівник. Він робить з шоколадом усе-усе що забажає...” (Віллі Вонка)
- “Йому дуже пощастило його захочуть взяти до себе усі баскетбольні команди світу” (Майкл Тіві)
- “ Її лице руки ноги шия — власне кажучи все тіло вся шкіра а заодно й копиця кучерявого волосся стали сліпучо-фіолетово-чорні — як чорничний сік! (Віолетта Борегуц)
- “Річкові береги поросли мальовничими деревами й кущами — плакучими вербами вільхами та високими купами рододендронів з рожевими червоними й бузковими квітами” (шоколадний цех)
Робота над теорією літератури
а) запис у словничок
Персонаж (лат. Persona — особа; франц. Personage — маска актора) — літературний герой зображений письменниками у художньому творі; загальна назва дійової особи кожного літературного жанру; або втілення загального в конкретному.
б) кого можна назвати героєм твору “Чарлі і шоколадна фабрика”?
Герой — це персонаж із яскравими індивідуальними рисами рушій сюжету. Центр твору. ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Вступне слово “ Сьогодні ми поговоримо з вами про головного героя твору Роальда Дала Чарлі Бакета
Бесіда:
- коли ми знайомимося з Чарлі (р.1)
- знайдіть та зачитайте опис хлопчика? В якій родині він живе?
- яким було життя Чарлі в сім'ї? Зачитайте.
- чи у серці маленького хлопчика поселилася заздрість до інших дітей яким жилося краще ніж йому? Як ви думаєте - чому? Свою відповідь вмотивуйте.
- понад усе на світі Чарлі любив шоколад. В яких саме випадках ми це бачимо? (р.7)
- чи нарікав хлопчик на те що після звільнення батька з роботи він голодував? Про які риси характеру це говорить?
- що можна сказати про дитину яка ніколи не жаліється на обставини а вірить у краще
Перечитайте самостійно розділ 10 де говориться про те як Чарлі знайшов доллар
виділіть у тексті дієслова які передають душевний стан хлопчика в цей момент.
Про що він думав у ці хвилини?
Стратегія “Займи позицію” (“так” “ні”)
Запитання: Чарлі знаходить банкноту і купляє собі шоколад за 10 центів. Як ви вважаєте чи мав він моральне право в той час, коли родина голодувала купити шоколадку? Відповідь аргументуйте.
Робота з текстом твору
- як сприйняла родина звістку про золотий квиток?
- з ким іде хлопчик на фабрику? Чому саме з дідусем Джо?
- яке враження справив на Чарлі містер Віллі Вонка?
- як поводився хлопчик на фабриці?
Пригадайте та перекажіть текст про це ланцюжком
- Чарлі Бакет стає спадкоємцем Вонка? Що такого побачив шоколадник в цій дитині що вирішив йому довірити свою справу?
Літературний асоціативний диктант
Запишіть у схему лише ті слова які характеризують Чарлі Бакета
Шоколад Чарлі Під час перевірки завдання схему дублюємо на дошці все що не написано в зошиті можна дописати.
Надеюсь тебе