Частина 5 статті 72 КК України, в редакції, що була чинною ще з 1 вересня 2001 року, передбачала, що «Попереднє ув’язнення зараховується судом у строк покарання у разі засудження до позбавлення волі день за день…».
26 листопада 2015 року був прийнятий і з 24 грудня того ж року набув чинності закон України № 838-VIII «Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання», широко відомий у фаховому середовищі як «закон Савченко». Цим законом частина 5 статті 72 КК України була викладена в новій редакції і передбачала, що «Зарахування судом строку попереднього ув’язнення у разі засудження до позбавлення волі в межах того самого кримінального провадження, у межах якого до особи було застосовано попереднє ув’язнення, провадиться з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі».
18 травня 2017 року був прийнятий і з 21 червня того ж року набув чинності закон України № 2046-VIII «Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув’язнення», який, по суті, скасував «закон Савченко». Цим законом частина 5 статті 72 КК України знову була викладена в такій редакції: «Попереднє ув’язнення зараховується судом у строк покарання у разі засудження до позбавлення волі день за день…»
Чи буде частина 5 статті 72 КК України у редакції, що була чинною з 24 грудня 2015 по 20 червня 2017 року, мати зворотну дію в часі?
ВІДПОВІДЬ ПОВИННА БУТИ АРГУМЕТНОВАНОЮ
Конечно согласен. Вот у меня, например, три иномарки, пять квартир и в каждой драгоценностей на 3 миллиарда долларов. Я естественно не хочу, чтобы все это украли, поэтому я издаю закон, в котором говорю, что красть - это плохо и нельзя! Но рядом живет бедняк, у которого только сарай, старый велосипед и 5 руб. за душой. И, скорее всего, при виде моего богатсва, он подумает, что я не облысею, если он украдет у меня, ну скажем, лишний миллиончик. Но если хорошо подумать, то этих бедняков не один, а много, а значит нужна полиция, чтобы защитить меня от таких гадов! Но поллиция тоже не особо богата, и тоже может покуситься на мои миллиарды, значит полиции надо все время платить, чтобы она была довольна. А кроме бедняков еще куча бедных родственников и друзей, с которыми нужно говорить скорей дружески, чем по букве закона. И вот получается бесконечная череда проблем с исполнением этого самого закона. Кстати, свои миллиарды я тоже заработал, нарушая закон)))