Нерідкими є ситуації, коли прагнучи незалежності, маючи бажання отримати власні кошти, а іноді, щоб до власній сім’ї підлітки вирішують влаштуватись на роботу. Що потрібно знати про працевлаштування неповнолітніх розповідає заступниця начальника Кривоозерського бюро правової до Катерина Гобела.
Насамперед слід відзначити, що у трудових правовідносинах підлітків прирівнюють у правах до повнолітніх, і вони, так само як і повнолітні, зобов’язані чесно й сумлінно працювати, вчасно й точно виконувати розпорядження роботодавця, додержуватися трудової дисципліни. Разом з цим законодавство України визначає ряд особливостей працевлаштування неповнолітніх, зокрема щодо охорони праці, робочого часу, відпусток тощо.
Отже, Кодекс законів про працю України визначає, прийняття на роботу осіб молодше 16 років не допускається (стаття 188 КЗпП). Однак, як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.
Ще один виняток – це працевлаштування учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними 14 років за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
Важливо! На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження.
Кажучи про прийняття на роботу неповнолітніх, то потрібно зважати на таке:
трудові договори з неповнолітніми працівниками обов’язково мають укладатися в письмовій формі;
прийняття на роботу неповнолітніх відбувається лише після попереднього медичного огляду, надалі вони обов’язково мають проходити медичний огляд щороку до досягнення ними 21 року;
при прийнятті на роботу особам, які не досягли 18 річного віку не встановлюється випробувальний термін;
неповнолітні користуються пільгами, встановленими законодавством України, щодо охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці.
Заборонено:
залучати неповнолітніх працівників до нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні;
застосовувати працю неповнолітніх осіб на важких роботах та на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах;
залучати неповнолітніх осіб до підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Тривалість робочого часу
Відповідно до статті 50 КЗпП України нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Однак для неповнолітніх ця цифра буде меншою і залежатиме вона від віку працівника. Так, у віці 16-18 років вона становитиме не більше 36 годин на тиждень, а у віці 15- 16 років – 24 години на тиждень (ст. 51 КЗпП). Що стосується учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, то вона не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої для осіб відповідного віку.
Право на відпустку
Щорічна відпустка для неповнолітніх встановлена тривалістю 31 календарний день та надається у зручний для них час (ч. 2 ст. 75, ст. 195 КЗпП).
Оплата праці
Слід відзначити, що при скороченій тривалості щоденної роботи заробітна плата неповнолітнім працівникам виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи (стаття 194 КЗпП).
Водночас оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Порядок звільнення неповнолітніх
Розірвання трудового договору з неповнолітнім працівником з ініціативи роботодавця можливе тільки за згодою районної (міської) служби у справах дітей. При цьому звільнення неповнолітніх з підстав визначених пунктами 1, 2, 6 статті 40 КЗпП, зокрема це скорочення або реорганізація, можливе лише у виняткових випадках і не допускається без працевлаштування.
Крім цього, допускається розірвання трудового договору з неповнолітнім, зокрема й строкового, на підставі вимоги батьків, усиновителів, піклувальників неповнолітнього, а також державних органів та службових осіб, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю. Причиною вимоги про розірвання трудового договору з неповнолітнім може бути те, що подальше виконання трудових обов’язків неповнолітнім загрожує його здоров’ю або порушує його законні інтереси.Чимало учнів закладів загальної середньої освіти, особливо у літній період чи на час канікул, замислюються над питанням, де і яким чином можна заробити гроші. Проте як неповнолітнім, так і роботодавцям при цьому важливо знати особливості працевлаштування осіб віком від 14 до 18 років. Отже, розповідаємо про права, гарантії та обмеження праці неповнолітніх.
ответ:
5 июня 1843 года в бергене родился эдвард григ. он принес славу норвегии. его творчество покорило сердца не только жителей этой северной страны, но и любителей музыки во всем мире. а она присутствовала в жизни маленького эдварда с рождения.
мать грига, пианистка, выступающая в бергене с концертами, стала первым преподавателем нотной грамоты для своего сына. уже с шести лет мальчик начал постигать азы мира музыки. гаммы, тональности, этюды, арпеджио, нотные записи – все это прочно вошло в его жизнь.
огромное влияние на подрастающего музыканта оказало творчество моцарта. моцарт обладал феноменальным музыкальным даром. его музыка доставляла истинную радость мальчику.
эдвард григ не стал любимчиком фортуны с первых шагов своей карьеры. начало было сложным. его первые произведения не впечатлили слушателей. но надо отдать должное родителям — они всегда поддерживали эдварда. в 15 лет он стал слушателем лейпцигской консерватории, которую успешно закончил в 1862 году, получив красный диплом.
эдвард григ переезжает в копенгаген, где судьба сводит его с норвежским композитором рикардом нурдроком (одним из авторов государственного гимна норвегии) и датским композитором нильсом гаде, которые стали одновременно и учителями и друзьями музыканта. под их началом совершенствуется композиторское мастерство начинающего автора. впоследствии эдвард григ посвятил памяти нурдрока первое издание своего фортепианного концерта.
произведения знаменитого норвежского композитора известны всем — это музыка к драме ибсена «пер гюнт», фортепианные концерты, тетрадь «лирических пьес», сонаты для скрипки и фортепиано, песенные композиции на стихи андерсена, бьернсона, ибсена, музыкальное оформление к драматическому монологу «берглиот», сюиты для струнного оркестра, вариации на норвежские народные мелодии, романсы, вокальные миниатюры, танцевальные мелодии и многое другое.
у грига много композиций, затрагивающих душу человека. это лирические произведения «к норвегии», «со скал и фиордов», «люблю тебя» и другие.
главная особенность творчества великого мастера – это то, что он привнес в свою музыку элементы национального колорита северной страны. все его творчество тесно переплетено с жизнью норвежского народа, его культурой, обычаями, бытом, милыми сердцу картинками родной природы. народные норвежские мотивы, наигрыши, напевы родной глубинки – вот источник, ставший для композитора основным при создании самобытной норвежской музыки.
эдвард григ — классик норвежского музыкального искусства. его творчеству небольшая норвегия стоит в одном ряду с лучшими музыкальными державами в европе.
Больше ничего в голову не идет.