П’єса Івана Карпенка-Карого «Сто тисяч» розповідає цікаву історію про низькі людські почуттях і якостях. Як зрозуміло з самої назви твору, найголовнішою мотивацією для головного героя твору є тільки гроші. Герасим Калитка був дуже жадібним, не мав нічого більш важливого в своєму житті, ніж збагачення. В цілому цей образ був досить характерним для того часу. Тоді справді гроші і земля були надзвичайно важливими для людини і її успішного життя.
У відповідності до змісту твору, Герасим Калитка дуже любив дві речі – гроші та землю. У творі наведено величезна кількість прикладів того, як він все це любить і наскільки він жадібний у зв’язку з усім цим. Він докоряв своїх слуг за зайвий з’їдений ними шматок хліба, хотів одружити свого сина на багатій дівчині, яку син не любив. Він був жадібний навіть по відношенню до власної дружини, яка просила дати їй коней, що добратися до міста. Більше того, Герасим Калитка був готовий на будь-які хитрощі і навіть на незаконні дії, щоб хоча б трохи збагатитися. Одного разу до нього в гості прийшов єврей і запропонував за кілька тисяч справжніх грошей купити сто тисяч грошей фальшивих, які неможливо розпізнати. Герасим був настільки жадібний, його свідомість було настільки помутнілою, що він погодився на цей очевидний обман. Крім того, йому були сильно потрібні гроші, щоб дати їх у борг під заставу чужої землі Смоквина, а потім витребувати цю землю собі. На жаль для Герасима, сто тисяч, видані йому євреєм, виявилися простими папірцями, а тому він не зміг купити землю Смоквина, та й видані єврею гроші були втрачені.
Немає жодних сумнівів у тому, що навіть якщо б афера Герасима Калитки виявилася успішною, щасливою ця жадібна людина ніколи не стала би. Вся проблема в тому, що людська жадібність просто не має меж. Якщо людина жадібна, вона ніколи не заспокоїться. Помилково вважати, що багаті люди не можуть бути жадібними, тому що у них багато грошей. Навпаки, якщо людина багата, значить, гроші для неї дуже важливі. А це в свою чергу говорить про те, що вона їх надзвичайно цінує і ні за що не віддасть і не поступиться будь-кому іншому ні за яких обставин.
Можна з упевненістю говорити про те, що Герасим Калитка не заспокоївся б, якби отримав землю Смоквина. Більше того, ця удача зробила б його ще більш жадібним до грошей і до землі. Він би відчув, що у нього все виходить, що всі його афери проходять, а тому продовжив би шукати можливості наживатися на оточуючих. Я думаю, що невдача Герасима повинна була послужити йому уроком і показати йому, що гроші і земля можуть зіпсувати людину.
народження - дитинство, знущання дітей, бійка і лайка матері - дід Улас- відмова громади - господарювання на своїй землі - відбирання землі, пияцтао, вбивство сторожа, каяття - господарство - знайомство з Галею - вибори в земство - вигнання на "неблагонадійність", пияцтво - розбійництво, вбивство на хуторі
або
Дитинство (несправедливість односельчан) - прагнення довести власну цінність (господар на своїй землі, погана компанія) - знайомство з Галею - вибори в земство,( повага односельчан) - виключення з земства (моральний і психологічний занепад) - Розбійництво (пияцтво, вбивства, грабіжки, смерть Галі і Мотрі) - через село у Сибір
Відповідь:
Всього у повісті 9 розділів. Автор не давав їм назв, але, думаю, що їх можна б було назвати так:
І - Село вка та його жителі. Напад татар на село.
ІІ - Павлусь знайомиться з козаками.
ІІІ - Козак Семен Непорадний бере у полон татарина. Татарин під час допиту козаків розповідає про чисельність татарського загону.
ІV - Козаки нападають на татарський загін і майже повністю знищують його та ще й беруть у полон ватажка Мустафу.
V - Частині бранців, серед яких був і батько Павлуся, вдається втекти з татарського полону.
VІ - Павлусь один вирушає до Криму, щоб визволити сестру. Зустріч з харцизом Каримом, який обкрадає Павлуся і продає його в рабство татарам.
VІІ - Дорога до Криму. Павлусь потрапляє в дім купця Мустафи. Невдала втеча. Павлусь признається муллі Девлет-гірея, що знає про долю єдиного ханського сина.
VІІІ - Життя в домі Девлет-гірея. Пошуки Гванусі та їх щасливе завершення.
ІХ - Повернення сина Девлет-гірея з полону до батьківського дому. Винагорода, яку Павлусь попросив у Девлет-гірея.
Пояснення: