Прислiв’я — це народний вислiв повчального змiсту, що виражений реченням. Вiн формулює життєву закономiрнiсть або передає узагальнений суспiльний досвiд.
Наприклад: вiк живи, вiк учись.
Приказка — це стiйкий образний вислiв, який вiдзначається лаконiчною будовою. Вiн не формулює певної закономiрностi чи правила, не має повчального змiсту.
Наприклад: не мала баба клопоту, купила порося.
Казка – це епічний, переважно прозаїчний художній твір авантюрного, чарівного або побутового характеру здебільшого з установкою на вигадку.
Скоромовка - це коротка фраза з штучно ускладненою артикуляцією, що містить складні для вимови поєднання звуків.
Фольклор - це твори, що складені народом і передавалися із вуст в уста, із покоління в покоління, при цьому змінювалися і доповнювалися.
Епітети: стан високий; лист широкий; море широке; марне зеленіє; викохав тонку, гнучку; тихо усміхнулась, по синьому морю, серце-тополенько, щиру правду.
Постійні епітети: чорнобрива дівчина, біле личко, карі оченята, милий чорнобривий.
Персоніфікація: «вітер виє, гуляє, … гне», «серце ниє», «само серце знає», «серденько знає,… мліло,… б'ється», «чуло серце недоленьку, сказати не вміло, не сказало…», «стане місяць серед неба».
Метафора: «личко червоніє», «до полудня, та й зав'яне, брови полиняють», «сиротою білим світом нудить», «сохне вона», «чорнобрива сохла», «без милого скрізь могила», «душу згубити», «дівувала», «зілля лихо загоїть», «лихо знаю», «все піде в воду», «рости … до самої хмари», «літа трачу», «хоче мене мати в землю заховати», «торішню вроду», «зілля все лихо загоїть».
Порівняння: «поле, як те море», «одна, як сирота», «воркує, як голубка без голуба», «батько, мати як чужії люди», «сонце світить — як ворог сміється», «Сохне вона, як квіточка», «Легше… в труні лежать, ніж його побачить», «Пішла стара, мов каламар», «За перший раз, як за той рік», «Полетіла, мов на крилах».
Повтори (тавтологія): «одна, одна», «любилася, кохалася», «Минув і рік, минув другий», «Позаторік знала, позаторік і зіллячка», «Серед степу пала, Пала …», «Плавай, плавай …», «Рости, рости…», «Все вгору та вгору», «До схід сонця, ранісінько»
Повтори (анафора, єдинопочаток): «Полюбила …», «Якби знала…», «Не співає…», «Скажи …»
Повтори (рефрен, приспів): «Плавай, плавай, лебедонько! По синьому морю», «По діброві вітер виє, Гуляє по полю, Край дороги гне тополю До самого долу».
Повтори (епіфора, єдинозакінчення): «…Вмилась, напилася, … Вдруге, втретє напилася».
Риторичний оклик: «Одна, одна, як сирота На чужині, гине!», «Край світа полину!», «Бабусенько, голубонько!», «Тяжко мені, тяжко!», «Ні! Вже не вернуся!», «Мамо моя!», «Доле моя!»,
Риторичне звертання: «Плавай, плавай, лебедонько!», «Рости, рости, тополенько!», «Скажи йому, моє серце!», «Боже милий, Боже!..», «Подивися., тополенько!», «Рости ж, серце-тополенько, Все вгору та вгору».
Риторичне запитання: «Хто ж викохав тонку, гнучку В степу погибати?», «Чи довго їй одинокій на сім світі жити?..», «Вийшла з хати — чи йти, чи ні?..», «А хто ж її головоньку Буде доглядати?», «Хто догляне, розпитає, На старість
Пестливі слова: серденько, личко, козаченько, раденькі, недоленьку, бабусенько, голубонько, лебедонько, тополенько, головоньку, ранісінько
Антитеза (протиставлення): «День і ніч воркує», «чи діжду я, чи не діжду пари», «По тім боці — моя доля, По сім боці — горе»
Контраст (антонімічні пари): «Полюбила — не спинила: Пішов — та й загинув...», «воркує,…а ніхто не чує...», «Нехай попи заспівають, а дружки заплачуть», «біжи якомога; Що б там не кричало, Не оглянься, поки станеш», «милий чорнобривий Співає, гуляє, А я плачу», «плакала, співала».
Метаморфоза: «Отак тая чорнобрива …серед поля Тополею стала».
1.Ким був старий дід Варава?
А.Продавцем сільмагу
Б.Мисливцем
В.Рибалкою
Г.Сторожем на баштані
2.Собакевич у повісті «Тореадори з Васюківки» - це
А.цуценя, що жило у шкільному подвір’ї
Б.цуценя, якого врятували хлопці
В.собака Яви, що був вірним другом хлопця з раннього дитинства
Г.собака Павлуші, що сторожував двір батьків і хлопчика
3.Як помстилася друзям Контрибуція?
А.побила обох
Б.прогнала селом
В.загнала у калабаню
Г.підняла на роги
4.Яке прізвище було в Павлуші ?
А.Валігура
Б.Собакевич
В.Рень
Г.Завгородній
5.Чому Ява та Павлуша вирішили стати тореадорами?
А.бо мріяли обрати цю професію в майбутньому
Б.на спір
В.бо мріяли, щоб їх показували по телевізору та усі їх знали
Г.бо подобався фільм про тереадорів
6.В кого гралися хлопці на баштані?
А.у космонавтів
Б.у тореадорів
В.у єгипетських фараонів
Г.у міліціонерів
7.Яке лихо вчинив бугай Петька( Всеволод Нестайко « Тореадори з Васюківки):
А.розбив сусідську огорожу;
Б.зіпсував комбайн Явиного діда;
В.загнав дачника на телеграфний стовп;
Г.зламав сторожовий курінь.
8."Тореадори з Васюківки" за жанром це-:
А.Оповідання
Б.Історичний роман
В.Пригодницька повість
Г.Казка
9.Упізнай про кого йдеться: "П'ятипудова, противна й плямиста, як географічна карта"
А.корова
Б.кобила
В.коза
Г.свиня
10.Чому будову метро хлопці вимушені були призупинити?
А.не вистачило будматеріалів;
Б.побачив тато і заборонив;
В.зруйнувала тварина
Г.лили сильні дощі.