Поема І. Франка" Мойсей " — вершина поетичної творчості поета. Тому ця поема змусила мене оній глубако задуматися
про Образ Мойсея.
Мойсей-Єврейський пророк. (Він вів свій народ з єгипетської неволі сорок років через важкі випробування до нової батьківщини-обітованої Богом землі.)
Віра пророка у велич власної місії. (Мойсей розуміє, що він зуміє вивести свій народ з неволі, але потрібен час, щоб люди поступово перебороли в собі психологію рабів.)
Велика любов до свого народу-основна риса характеру Мойсея. (У своїх вчинках він керується не стільки вказівками Єгови, як почуттям великої любові. Навіть гіркі образи і приниження не викликають в ньому злоби і ненависті.)
Вигнання Мойсея з табору. (Знеможений і знесилений народ, втративши віру в землю обітовану, зупинився на шляху до своєї мети, почав нехтувати своїм майбутнім, думаючи лише про задоволення щоденних потреб. Під свист і крики народ виганяє Мойсея з табору.)
Втрата Мойсеєм віри в священну ідею. (Коливання і сумніви підточують віру пророка у велику мету остаточно, за що він і був покараний Єговою.)
Смерть пророка. (Втративши віру, Мойсей перестає бути пророком, вмирає, не дійшовши зі своїм народом до бажаної мети.)
Справу, розпочату Мойсеєм, продовжують його учні. (Боротьбу за свободу, за вільну Вітчизну продовжують учні Мойсея під проводом нового вождя Єгошуа.)
Поєднання в образі Мойсея земного і вічного. (Образ Мойсея приваблює людство силою духу, невгасимою любов'ю до рідного народу
Объяснение:
Люди-господарі своєї долі(за творами Т.Шевченка)
І в житті, і в літературних творах людина завжди стикається з проблемою вибору подальшого шляху. Читаючи твори Т.Г.Шевченка, ми бачимо, що людина там теж постійно роблять вибір, що зумовить її подальше життя. І, хоча у своїх віршах Шевченко часто описував життя простих селян, тобто людей, у яких було небагато шансів змінити своє життя на кращє, всі вони час від часу роблять вибір. Іноді це вибір боротися за свої права, за справедливість, за свою долю. Іноді - вибір між коханням та людським засудженням.
Рішення, що доводиться приймати героям поем Шевченка, назавжди змінюють усе їх життя. Таким чином, ми всі у певній мірі – господарі своєї долі. Кожен крок на нашій життєвій стежинці змінює наше майбутнє. Тому реба обережно ставитися до вибору шляху. Цьому нас вчать серед іншого і поезії Тараса Шевченка.
Вплив оточення на виховання людини.
Людина від народження виховується оточенням. З самого початку найбільший вплив на дитину мають саме батьки. Вони допомагають зрозуміти як влаштований світ, розширюють кругозір, розповідають про закони життя і моралі. Дитина переймає від батьків набагато більше, ніж можна уявити: життєві цінності, точку зору, звички. Славко перейняв від батьків багато хороших рис, йому з маличку тлумачили, що в кожній ситуації треба бути чесним і правильним. І нехай він не завжди поступав гідно, але кожен раз він виправляє свої проколи. Беркут вмів вчитися на помилках.
Якщо від народження людині роз'яснили що таке добро, а що таке зло і як слід правильно вчинити у тій чи іншій ситуації, то людина буде робити тільки так, як буде вважати правильним. Якщо ж дитині ніхто не казав, як потрібно вчинити в тому чи іншому випадку, то вона може щробити гірше або ж просто проігнорувати. Це було видно у випадку з сорокою. Славко вирішив, що краще буде віднести пташку до вчительки, аби та вилікувала її. Юлько ж зміг лише вдарити пташку ногою.
Іноді на підлітків більший вплив мають друзі. В такому випадку людина буде більше довіряти їм і чинити так, як скажуть вони. Як правило, такі діти іноді коять дурниці, не задумуючись про наслідки. Правда, якщо компанія хороша, то жахливого майбутьного можна уникнути. Насправді, друзі в будь якому випадку мають на дитину вплив. Але деякі з них хочуть до ставати кращим, а деякі навпаки, прагнуть зашкодити тій чи іншій людині. Це було видно у розділі "Битися із беззбройним". Юлько хотів вивести Ставка із себе, показавши, що він не такий хороший, яким здається насправді. А Лілі хотіла зупинити обох, аби вони не зчинили бійки.
Також важливим фактором є те, що у кожного свій характер і свої моралі. Юлько, наприклад, може запросто когось образити, а іноді зробити це спеціально, щоб поглузувати з когось, показати, що він кращий за інших. Чому? Бо його так виховати батьки. Славко ж не міг собі такого дозволити, для нього це було бридко, неправильно.
Людина дуже сильно піддається впливу оточуючих, іноді не задумуючись, а чи правильним є твердження, в яке вона вірить. Просто деяким вистачає сили духу, аби визнати свою неправоту і послухати мудріших людей, а дехто так і залишається пихатим і злим, сповна опускаючи себе на дно.