Так, безперечно. Він зумів відмовитися від утіх тогочасного світу і надати перевагу життю в гармонії з собою. Саме тому тогочасне суспільство не встигло запустити пазурі у його світогляд і свідомість, і світ побачив шедеври української полемічної літератури. Його незіпсуті думки до багатьом узріти погане у тому, що стало буденним і звичним. Мабуть, саме йому ми і завдячуємо, що не все тогочасне покоління стало зросійщенним, безморальним і відступницьким.
Уславлення героїзму українського народу під час великої вітчизняної війни у творах о. довженка. (темі мужності рідного народу у боротьбі з фашизмом о. довженко присвятив оповідання “воля до життя”, “ніч перед боєм”, “на колючому дроті”, “мати” та кіноповісті “повість полум’яних літ”, “україна в огні”, документальні фільми “битва за нашу радянську україну” та “перемога на правобережній україні і вигнання німецьких загарбників за межі українських земель”. усі твори митця – це гнівний осуд війни, яка забрала життя мільйонів людей, яка полила кров’ю родючі українські землі. письменник був небайдужим до долі народу, хотів, щоб він був щасливий, бо заслуговував на це.)
У рішенні ЮНЕСКО про святкування 800-річчя "Слова" було сказано, що воно поряд з найвидатнішими творами давніх літератур впливає на всезагальний літературний процес, закладені в ньому ідеї миру і гуманізму відіграють велику роль у формуванні світової духовної культури… Історія відкриття. Граф Олексій Мусін-Пушкін1 купив оригінал «Слова…» в архімандрита Преображенського (Ярославського монастиря) Іоїля Биковського; підготував до друку текст й опублікував 1800 року в Санкт-Петербурзі. Проте рукопис і більшість друкованих примірників «Слова…» згоріли під час московської пожежі 1812 року.
Його незіпсуті думки до багатьом узріти погане у тому, що стало буденним і звичним. Мабуть, саме йому ми і завдячуємо, що не все тогочасне покоління стало зросійщенним, безморальним і відступницьким.