Іван Якович Франко - великий український письменник і поет, трудівник і борець. Він написав багато віршів і повістей. Одною з найкращих повістей була повість "Захар Беркут". У творі розповідається про те, як народ Руської землі захищав свою батьківщину від нападу монголо-татар і домігся це за до дності. Основна думка твору "Захар Беркут" - показати, що в єдності можна пережити всі нещастя на землі.Головним героєм повісті є Захар Беркут. Йому було за шістдесят років. Він мав сиве, довге волосся і довгу бороду. Захар був сміливим, рішучим і мудрим. У селі він лікував людей. Створивши у селі трудову громаду, люди вибрали Захара Беркута ватажком. У Беркута було троє синів. У важкий час, коли на село Тухля напали монголо-татари, Захар, незважаючи на те, що в полоні був син Максим, діяв рішуче. Заради рідної землі він жертвував життям рідного сина. Коли йому запропонували монголо-татари, що віддадуть Максима, якщо вони їх випустять, то на це Захар їм відповів: "Нехай радше гине мій син, ніж задля нього має уйти хоч один ворог нашого краю!"Максим і Мирослава - сміливі, мужні патріоти. Максим був молодшим сином Захара Беркута. Мирослава була дочкою зрадника. Максим і Мирослава кохали одне одного. Своїм коханням вони жертвували задля рідної землі. Коли Максим був у полоні, він через Мирославу передавав розумні поради і цим дуже допоміг селу. Хоч і Мирослава була дочкою зрадника, але вона перейшла на сторону тухольців і допомагала своїми порадами. За наказом Мирослави збудували машини, які кидали каміння. Коли Мирослава прийшла у полон до Максима, то вона запропонувала Максимові "перцінь", на знак вільного проходу і свободи. Але Максим на це відповів: "Але ж монголо-татари дізнаються, що ти випустила мене, а тоді не пощадять тебе. О, ні, не хочу сього".Тугар Вовк - зрадник вітчизни. Він прагнув заволодіти селом Тухля, але тухольці не скоряються і вирішують його прогнати. Коли на село напали монголи, то Тугар перейшов на їхню сторону, думаючи, що після перемоги підкорить собі село. Він дуже любив свою доньку. Коли Бурунда хотів відтяти голову Максимові, то Тугар Вовк відрубав йому руку. Але життя боярина закінчилося від каменя, який впав від руки Захара Беркута.Бурунда - жорстокий ворог. Бурунда був полководцем монголо-татар. Він був самолюбивим, жорстоким і жадібним. Бурунда не щадив людей у своєму війську. Заради свого життя він кидав їх у воду, навіть вбивав.Але незважаючи ні на що, тухольці виграли в цьому жорстокому бою. Виграли тому, що були дружніми, були всі в єдності. Але найсміливішому чоловікові в селі Тухля Захару Беркуту, життя закінчилося словами: "Батьки і браття! Нинішня наша перемога - велике діло для нас. Чим ми перемогли? Чи нашим оружжям тілько? Ні. Чи нашою хитрістю тілько? Ні. Ми перемогли нашим громадянським людом, нашою згодою і дружністю. Уважайте добре на се!"Я згодна з основною думкою твору. Звичайно, якщо ми будемо в єдності, в дружбі, то нам нічого боятися.
Павло Судак, або, як його назвав автор, Павлусь – це не просто юнак, це щось більше. За декількома його мужніми подвигами можна судити, що він – справжній герой. Заради своєї молодшої сестри той не злякався потрапити в полон до татар, більше – вчити їхню мову. Павлусь розумів, що без його сестрі не дістатись до дому самотужки. Він – захисник рідної землі, тому що абиякий невдаха не поїхав на пошуки своїх рідних, по дорозі захищаючи себе від гострого ножа та швидкої пулі. Без сумнівів, Павлусь – герой.
Чи часто ми, називаючи когось другом, задумуємось, а що ж це насправді таке – справжня дружба? Мабуть, що ні. Хтось один скаже: „В мене дуже багато друзів!”, але якщо його спитати, хто для нього є справжнім другом, він задумається і не зможе відразу відповісти. А яким же має бути справжній друг? Чи є якісь загальнообов’язкові правила , „закони” справжньої дружби? На мою думку, правил немає і не бути не може. Тому що дружба вище цього... У кожного свої уявлення про дружбу і справжнього друга. Для когось справжній друг – це той, хто „завжди ходить зі мною на різні вечірки і може позичити мені грошей”, а для когось – зовсім ні. Для мене справжній друг – це той, хто не обмане і скаже правду, якою б гіркою вона не була. А ще друг ніколи не відмовить у до Коли потрапляєш в складну ситуацію, то першою протягнутою рукою буде рука СПРАВЖНЬОГО друга і, коли втрачаєш сили йти по життю далі, першим плечем підтримки буде плече СПРАВЖНЬОГО друга. Друг перевіряється в біді і, щоб зрозуміти, чи друг поряд з тобою, треба ще пуд солі з’їсти з цією людиною. Скористаюсь однією мудрістю: „Легко померти за друга, але важко знайти такого друга, за якого легко померти!” Я згодна, і можу ще додати, що дружба перевіряється часом і життєвими ситуаціями. Підсумовуючи, можу сказати, що, справді, дружба не має законів, але, на мою думку, має бути табу. Табу на що? На зраду і на корисливість. Адже, коли з’являється або те, або інше, то дружба перестає існувати, як на мене. А ви зі мною згодні?