Оберіть спільно два з поданих іменників та складіть кожен (кожна) з ними по. одному реченню (письмово). Зачитайте свої речення однокласнику (однокласниці).
Суфіксально-префіксальний б полягає в одночасному приєднанні до твірм основи суфікса і префікса: стіна — про-стін-ок, земля — за-земл-и-ти. Суфіксальна частина таких слів виконує словотворчу роль і, головне, висіупаг засобом оформлення слова разом із закінченням, показником належності його д0 якоїсь частини мови. Наприклад, суфікс -ок відносить слово простінок до іменників не пертої відміни, як слово стіна, а до другої; суфікс -и- переводить основу іменника земля до дієслів і творить перехідне дієслово. Префіксальна частина цих слів виражає тільки словотвірне значення, хоча в дієслові одночасно дає вказівку і на вид. Примітка. У дієслові суфікс може змінювати і граматичне значення виду. Напри, клад: заземлити — дієслово доконаного виду, від нього можна утворити за до суфікса -уша- (-юва-) форму недоконаного виду — заземлювати. Суфіксально-префіксальний б широко використовується для творення імен ників, прикметників, дієслів і прислівників. Суфіксально-префіксальні іменники складають досить численну групу. Вони тво ряться від іменникових основ за до префіксів та іменникових суфіксів. Одним із різновидів виступає словотворення на основі прийменникової словоформи імен ника.Суфіксально-префіксальні прикметники творяться від прийменниково-іменнико вих форм, від сполучень дієслова з часткою не і, рідш е, в ід б езпри й м енн и кови х форм — основ дієслів, іменників за до прикметникових суф іксів. Словотвір Творення суфіксально-префіксальних прикметників Слово (словоформа), від якого утворено прикметник Префікс Суфікс Похідний прикметник атом (без атома) без- -н- безатомний роса (без роси) без- -ян- безросяний їм ’я (від імені) від- -н- відіменний Дунай (за Дунаєм) за- -ськ- задунайський рядок (між рядками) між- -ов- міжрядковий з ’їзд (після з ’їзду) після- -ів-, -ськ- післяз ’їздівський цинга (проти цинги) проти- -отн- протицинготний земля (серед землі) серед- -н- Середземний загоїти не- -н- незагойний оцінити не- -енн- неоціненний Суфіксально-префіксальні дієслова творяться від основ різних частин мови за до дієслівних суфіксів і префіксів. Особливо продуктивні відприкметникові дієслова. Творення суфіксально-префіксальних дієслів Слово, що послужило твірною основою
-Привіт,Василю. -Привіт,Оленко.Радий тебе бачити.Як в тебе справи? -Та все добре.Ось,думаю яку професію мені потрібно обрати. -Цікаво.А ким ти взагалі хотіла би стати? -Я хотіла би бути кондитером.Мені дуже подобається робити солодощі. -А мені не подобається ця професія.Нудна та й грошей багато не отримаєш.Ось хірург-це інша справа.І людей лікуєш і гарна зарплатня. -Фу,там завжди кров та потрібно різати аж до самих кісток.Кондитером бути краще. -Оленко,ну зрозумій,що кондитер-це тимчасова професія.Попрацювала в одному кофе,потім в іншому.А лікарем працюєш в одній лікарні все життя. -Все одно кондитером бути краще. -А я гадаю,що все таки хірург краща професія за твого кондитера,який тільки й робить,що тістечки пече.Більше нічого корисного для людей не робить. -А із-за деяких помилок хірургів люди помирають.Так що краще тістечка пекти. -Це твоя думка.Все одно я буду гадати,що хірург краще. -Ну от і думай далі.Бувай! -Бувай.
Цей чоловік такий забудько
Але він староста нашого класу