Очень Дослідження проблеми (письмово)
Визначити, чи потрібна кома на межі сурядного і підрядного сполучників у складних синтаксичних конструкціях. Свій вибір обґрунтувати.
ЗРАЗОК: 1. Кому ставимо, тому що можна забрати підрядну частину без порушення змісту і не має співвідносного слова із сполучником то
1. Сонце уже стояло в полудні і поки ми вийшли за вал у поле добряче потомилися (В. Шевчук).
2. Голова видалась неймовірно важкою, але коли захотів озирнутися, то йому було несила повернути її (Н. Рибак). це зайве мб
3. Сіяли весело великі чисті зорі і мов дівчата повибігали на голубу долину неба (В. Шевчук).
4. Крюк почав швидко червоніти потім метал посинів а коли захолов то став аж бузковий (І. Сенченко).
5. Вони спускалися вниз і незважаючи на те що був досить пізній час їм здалося що хутір не спить (О. Гончар).
Чи є серед речень «зайве»? Визначити, до якого виду воно належить.
Набуті людьми знання не зникають, вони нагромаджуються, передаються з покоління в покоління. Така передача духовних надбань, на яких базується культура, здійснюється за посередництвом мови. Внаслідок цього формується і розвивається впродовж століть і тисячоліть історична спільність людей, що має назву народ.
Народ і його мова невіддільні одне від одного. Народ створює мову, а мова забезпечує існування народу. Народ живе доти, доки живе його мова. Людина, яка зрікається своєї мови, вбиваючи її у своїй душі, чинить злочин, зраджує ті незчисленні покоління наших попередників, які створили і зберегли для нас наш найбільший скарб — рідну мову як невичерпну скарбницю їхнього досвіду. Зберегти і примножити цей скарб — святий обов'язок кожного.