ВПРАВА 209. Випишіть у дві колонки поширені й непоширені звертання. Чим вони виражені? 1. Мово рідна, слово рідне, хто вас забуває, той у грудях не серденько, але камінь має(С. Воробкевич). 2. Співай же, Десно, в весняних просторах, ростіть, будови, гомоніть, мости(М. Рильський).
3. Моя Україно, як я тебе любив, твої луги, твої степи розлогі (М. Старицький).
4. Чую, земле, твоє дихання, розумію твій тихий сум (В. Симоненко). 5.Давню байку правиш, друже!(Л. Українка). 6. Будь славен, день багатого врожаю, прозоре небо, підіймайся вище (А. Малишко).
6. Поїдеш далеко, побачиш багато; задивишся, зажуришся, згадай мене, брате! (Т. Шевченко).
7. Україно! Доки жити буду, доти відкриватиму тебе (В. Симоненко). 8. Як я люблю тебе, мій рідний краю! (І. Франко). 9. Ой Морозе, Морозенку, ти славний козаче! За тобою, Морозенку, вся Вкраїна
плаче! (Нар. тв.). 10. Дяка щирая тобі, нiченько-чарівниченько, що закрила ти моє личенько (Л. Українка).11.Дощик,дощик голубий,колосків не оббий зливами-приливами,хмарами огнивими...(А.Малишко).12.Сійся-родися,колосом розвийся,засівайся щастям,ниво молода!(В.Симоненко)
стан і становище, у якому перебуває наше суспільство, не можуть задовольняти ні викладачів, ні учнів, ні студентську молодь. саме доконечною потребою змін на краще викликана широка освітня реформа і загальноосвітньої середньої школи, і вищих навчальних закладів. основна мета реформування освіти бачиться в мобілізації інтелектуального потенціалу україни, активного залучення інтелектуальної молоді до роботи щодо виведення країни з кризи – не тільки до інноваційної економіки, а й до самодостатнього людино центристського суспільства.
тобто маємо досягти такого соціального стану суспільства, у якому найвищою цінністю є людина, і то кожна. тому вартість інтелектуальної праці зростає. і зростатиме далі, бо тільки розумна праця, праця інтелектуальна в сучасному світі здатна прискорювати розвиток країни. соціально-економічний прогрес, передові технології, висока духовна і матеріальна культура, результативна наука, добробут громадян – усе залежить від творчої інтелектуальної діяльності громадян. праця людини, що пізнала смак інтелектуальної творчості, далеко продуктивніша, ніж того, хто не має такої спокуси, бо розум, знання – це найбільша сила, найміцніша влада і найвища посада.інтелектуалізм нації – це колективний розум її представників втілений у мовісутність інтелектуальної праці полягає в напруженні розумових зусиль, у проникненні в складності й суперечності, деталі й тонкощі явищ та процесів, подій і фактів. інтелектуальна діяльність – це, власне, не тільки подолання опору матеріалу пізнання, а й опору душі та власного мислення, суспільних стереотипів і соціальної байдужості, матеріальної скрути й моральної та розумової інертності.інтелектуалізм нації – це колективний розум її представників, обізнаність у найскладніших наукових, соціальних, морально-етичних проблемах, це рівень духовного розвитку народу, опертий на міцний грунт національної свідомості, громадянської належності до єдиної держави.для цього й середня школа, і вищі навчальні заклади повинні готувати не пасивних спостерігачів, маргіналів, що осторонь очікують добрих умов та великих див, а активних, творчих, високоосвічених і висококультурних діяльних інтелектуалів, здатних і собі знайти місце в житті, і про країну подбати.