, 1.Видiлити мiкротеми й самостiйно сформуйте пункти складного плану вибiркового пересказу наукового стилю "Розвиток освiти в Киïвськiй Русi"
2. Напишiть вибiрковий пересказ тексту наукового стилю на тему "Розвиток освiти в Киïвськiй Русi"
3. Переказуючи текст, ОБОВ'ЯЗКОВО використовуйте складнi речення iз рiзними видами завязку.
За правлiння Володимира вдалося об'eднати князiвства пiд його керiвництво. З'являются численнi церковнi книги, якi з болгарськоï мови перекладають Кирило i Мефодiй. Вiдкриваються школи, де навчали дiтей iноземним мовам.
Продовжувачем полiтики Володимира став його син Ярослав, прозваний Мудрим. Вiн розширив кордони держави, змiцнив економiчнi завязки.
За кого правлiння розпочинаеться кам'яне будiвництво Софiï Киïвськоï, в'ïзних брам. При Софiï працюють переписувачi й перекладачi книжки, збираеться перша в Украïнi бiблiотека.
Величезне значення мала Киïвська Русь у розвитку культури схiдних славян. Сотворено билинний епос про богатирiв, якi захищали Русь вiд ворогiв. Зародився оригiнальний жанр - лiтописання. З'явилася спiльна для славянских народiв писемнiсть, що упродовж багатьох столiть була однiею з основ ïх етнiчноï близькостi. Вiд часу Киïвськоï Русi берут початок школи, бiблiотеки, лiтература, камiнне будiвництво.
Розвивалася в Киïвськiй Русi освiта. Освiченими були багато представникiв влади – Князiв, правителiв, воевод. Князi завжди переймалися проблемами освiти. Лiтопис свiдчить, що Володимир Святославич вiдкрив у Киевi школу, де навчалися князiвськi I боярськi дiти. Ярослав Мудрый вiдкрив у Новгородi школу для дiтей старост i священникiв.
Основу освiти становили богослов'я, фiлософiя, риторика, граматика. Вивчали в Киïвськiй Русi й iноземнi мови. Кiлькома мовами володiли Ярослав Мудрий, Всеволод Ярославич, Святослав Ярославич, Володимир Мономах та iн.
Осередками освiти були церкви та монастирi, якi сприяли розвитковi лiтератури та мистецтва. Одним з таких осередкiв був Киево-Печерський Монастир, що його за правлiння Ярослава Мудрого заснував виходець з м. Любича преподобний Антонiй. Печерський Монастир був центромне тiльки православ'я, а й лiтописання мистецтва, медицини; вiн уславився iменами Нестора лiтописця, Iоанна, Григорiя i багатьох iнших.
При княжьих дворах, Печерському та Видубицькому монастирях створювалися книгосховища. У знаменитiй бiблiотецi князя Ярослава Мудрого були книги багатьма мовами. Вважаеться, що найдавнiшим сховищем рукописних документiв була церква св. Iллi у Киевi.
Досить высокого рiвня досягало i ремесло. Виготовленням виробiв iз залiза i кольорових металiв займалися переважно майстри-професiонали. Розвивалися гончарна справа, ткацтво, вичинка i обробка шкiри, рiзьблення по каменю i дереву. З льону, конопель i вовни слов'янки ткали чудовi сукнi I полотна, ïм було знайоме складне малюнкове ткання i вишивка. Високим умiнням вiдрiзнялися майстри обробки шкiр. У цей час починае активно розвиватись торгiвля. Вiдбуваеться шкидке зростання мiст.
Прихід весни можна вгадати за ароматом свіжості, який супроводжує її. Так і кажуть: «У повітрі пахне весною». Запахи весни бувають різні. Спочатку, коли тане сніг, весна пахне м'якою вогкістю. По дорогах біжать струмочки, з дахів падають краплі. Перестук крапель чути звідусіль. Іноді з гуркотом відриваються від дахів, падають та розбиваються на асфальті підталі крижані бурульки. З кожним ранком все помітніше, як меншає на вулиці снігу та льоду.
Потім, коли сніг майже зійде, весна пахне мокрою землею. Це означає, що грунт відтанув після холодів та оживає. Напровесні на вулиці ранком стоять густі тумани. Під їх покровом крізь землю тихенько пробивається перша зелена травичка. Щоранку помічаєш, що її стає все більше. Озирнутися не встигнеш, як свіжа трава одягне землю в нове зелене убрання. А ще тиждень тому сира земля стояла голою, без єдиної травинки.
Навесні знову починають лити часті дощі. Вони ще прохолодні, але вже не крижані, як пізньої осені. По ранках ще холодно, а вдень, коли пригріває сонечко, стає тепло. Не знаєш навіть , як вдягнутися правильно.
Нарешті прокидаються дерева та кущі. Вони готуються до літа. По стовбурах біжать свіжі соки, поступово набухають бруньки. Вони розгортаються в перші, ще дуже маленькі та клейкі листочки. Перша зелень радує око. В цей час я так радію цим скромним першим проявів весни, як потім влітку не радію навіть найпишнішим квітам.