прочитайте речення. поясніть в них розділові знаки . підкресліть граматичні основи . зясуйте характер відношень між простими реченями в складному. 1) День був сонячний, з хат повисипали діти , коло воріт стояли купами дівчата ,і чомусь здавалося , що сьогодні неділя. 2) поволі темнішае поле й до місяця сяє в росі,та очі мої вже ніколи сльозами не блиснуть красі : покинули друзі безсилі мене умирати в степу,де вітер гойда на могилі у житі одбічну журбу ; де сокіл мандруе під небом й несе мою волю кудись; де серце моє вже над степом не здужає крикнуть " вернись" 3) Хлибороцька праця звично панує тут ,усе відбувається в неби неквапливому, розмірнему ритмі , а насправді спішать , спішать ,щоб устигнути щоб, і вирощеного ні зернини не втратити , бо ж відомо :нива раз на рік родить. 4) Горів десь небокрай, і брали люди його пісні собі у груди, несли Тарасів заповіт у той широкий, вільний світ, який віни вірив - буду ,буду! 5) Коли вона загляне в сад - нальється соком виноград, і різні яблука ренет солодкі стануть, наче мед. 6) І хоч тепер уже лягла утома і борозни порізали чоло,- я все ж радий ,що кожну кому в своїх піснях я напоїв теплом.
Положення означає розташування в просторі (горизонтальне положення, положення тіла), певне теоретичне твердження чи думку (основні положення наукового трактату), зведення законів, правил (Положення про вибори). У значенні “становище” невживане.
Стан -це те саме, що й становище, а також фізичне самопочуття або настрій (воєнний стан, економічний стан)
2)Запитання - pвертання до когось, яке потребує відповіді, роз’яснення : відповідати на запитання, ставити запитання.
Питання - вживається переважно тоді, коли йдеться про якусь проблему, справу, котрі потребують розв’язання, обговорення, вивчення тощо: болюче питання, жіноче питання, загострювати питання, питання життя і смерті. 2. Те саме, що запитання: піднімати питання, ставити питання. 3. У мовознавстві: знак питання, інтонація питання.
3.Слово спиратися в сучаснiй укр. мовi означає використовувати щось як опору.Спиратися вживають також у переносному значеннi коли мова йде про опору не фiзичну, а моральну, теоретичну, технiчну i т. iн
Основне значення слова опиратися в сучаснiй мовi переносне чинити
опiр, не пiддаватися, опинатися.
4.Відсотки — слово походить від латинізованого терміна, що означає “за сто”. Вільно використовується в усіх сферах життя.
Проценти — повний синонім слова «відсотки», але частіше використовується у сферах пов’язаних з фінансами.
5. Суспільний. 1) Який стосується всього суспільства як сукупності відносин, що зв’язують людей у процесі виробництва й відтворення їхнього матеріального життя.2)Створений, нагромаджений суспільством у процесі виробництва; який являє собою спільне надбання.3) Який виражає відносини, становище людей у суспільстві.
Громадський. 1. Який стосується громади – групи людей, об’єднаних спільністю інтересів, становища.2) Належний усій громаді, колективу, суспільству; призначений для загального користування.3) Який добровільно обслуговує різні сторони життя колективу.
Замісник - тимчасово виконує чиїсь обов’язки чи доручення.
Заступник – офіційна особа, яка постійно відає певними ділянками роботи, одночасно працюючи з начальником (керівником), а коли той відсутній, наприклад, пішов у відпустку, то заступає його. (Заступник директора)
Тепер – у наш час, останнім часом.
Зараз – це в момент розмови (цієї миті, хвилини).
Нині – близьке до тепер (період близький до часу розмови).
Сьогодні – і на день написання, день розмови – і в значенні “у наш час”