Якщо хочеш бути здоровим, сильним і красивим, ти повинен займатися спортом. Якщо ти хочеш тримати себе в формі, ти повинен регулярно цим займатися. Нікому не подобається бути товстим і незграбним. Ми любимо гати гарні тіла спортсменів, їх силу і спритність. Коли я займаюся спортом, я чудово себе відчуваю. Я не чхаю або кашляю. Я бадьорий, активний і повний енергії. Я намагаюся тренуватися майже щодня. Влітку я плаваю або веслую. Я насолоджуюся зимовими святами в селі. Там я можу кататися на лижах або на ковзанах. Звичайно, це залежить від погоди. Але все-таки в селі є більше можливостей для цього, ніж у місті. Для тих, хто вже вирішив зайнятися спортом, важко вибрати вид спорту, який йому подобається більше за все. Деякі ігри тихі, інші дуже жваві, активні. Деякі види спорту не потребують складного устаткування, інші — навпаки досить складного. Ми робимо перший дотик до спорту й ігор в дитинстві. Пізніше в школі ми виявляємо свій улюблений вид спорту і ігри. Я сумніваюся в тому, що одна лише ідея, що спорт корисний, що він зробить нас здоровими, змусить кого-небудь зайнятися спортом, якщо він не любить фізичних вправ. Саме тому уроки фізкультури в школі дуже важливі. У школі ми маємо уроки фізкультури двічі на тиждень. Наш спортивний викладач — розумна жінка. Вона усвідомлює, що ті, хто хоче стати професіоналами, відвідують спортивні секції, але більшість із нас залишаться любителями. Наш викладач вважає, що її учні повинні насолоджуватися спортом, і тоді вони займатимуться спортом навіть після школи. І я цілком погоджуюся з нею. Щодо мене, я люблю баскетбол. Баскетбол — динамічна і цікава гра. Вона розвиває багато навичок, як, наприклад, швидка реакція, точність, спритність, швидкість, терпіння, сила волі і колективний дух. Мета гри абсолютно проста. Щоб виграти, ви повинні кидати м'яча через кільце частіше, ніж ваш супротивник. Це означає, що баскетболіст повинен вчитися точно кидати м'яч. Усі гравці можуть брати участь як у нападі, так і в захисті. Я вже усвідомив, що спорт відчайдушно необхідний для кожного. Я б хотів дати вам пораду: якщо ви ще не обрали вид спорту для себе, зробіть це, і ви побачите: ваше життя стане більш цікавим.
Мета: - домогтися засвоєння учнями правил правопису НЕ з дієприкметниками; - сформувати уміння правильно писати Не з дієприкметниками; - збагачувати словник школярів дієприкметниками; - вчити дітей орієнтуватися в ситуації спілкування; - формувати уміння будувати діалог розгорнутими, поширеними реченнями, додержуватись правильного інтонування речень; - виховувати культуру спілкування. Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ І. Орг. момент. ІІ. Повідомлення теми уроку. ІІІ. Актуалізація опорних знань. Завдання до учнів: пригадайте, як пишеться НЕ з різними частинами мови.
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу. 1. Робота з підручником: розгляд таблиці «Написання НЕ з дієприкметниками» (7; стор. 50). 2. Тренувальні вправи. Прочитати, пояснити написання НЕ з дієприкметниками. Увійшов я в сінечки, а сінечки не метені. Увійшов я в світлицю, а світлиця не топлена, діжка хліба не мішана. Лука негребена схожа на дівку нечесану. Де багато господинь, там хата не метена і каша не варена. Не хвалися піччю в нетопленій хаті. Народна творчість. Диктант з коментуванням. Я часто ночами пригадую знов дитинства сполохану казку вам, мамо, за вічну любов і щедру незміряну ласку. Схилялось над ліжком привітне чоло, дрімали натомлені оч вам, мамо, за Ваше тепло і довгі недоспані ночі. Дитинства не жду я із вирію знов, не вернеш і мамину казку Вам, мамо, за вічну любов і всю неоплачену ласку вам, літа, за хліб і сіль, за радість і невиплаканий біль. З творів Д.Луценка. Подані фразеологізми ввести до самостійно складених речень (усно). Якими частинами мови (особливими формами ) є виділені слова? Пояснити написання не.
Ділити шкуру невбитого ведмедя. Йому закон не писаний. Незбагненними шляхами (Незбагненна мудрість). 3. Розвиток зв’язного мовлення. Складання діалогів на задану тему, але для різних ситуацій спілкування. Пояснення вчителя. - Для спілкування, тобто ведення діалогу, важливо встановити контакт зі співрозмовником. Є правила, дотримання яких під час спілкування зближує людей. - Запишемо ці правила. Що б ви додали до них? Правила спілкування 1. Звучання власного імені завжди приємне людині. 2. Посмішка на обличчі – ознака позитивного налаштування співрозмовника. 3. Комплімент, «золоті слова» поліпшують стосунки. 4. Не поспішай говорити, поспішай слухати. 5. Криком дуба не зрубаєш. (З нар. творчості) Практична вправа «Умій слухати співрозмовника» Робота в парах (розподіл учнів – як сидять за партами). 1. Поверніться обличчям один до одного і протягом двох хвилин розповідайте по черзі про дієприкметник усе, що знаєте. 2. Тепер кожен перекаже те, що почув від співрозмовника.(2 хв.) 3. Обговорення: Чого бракувало вам, коли ви говорили? Що для вас було легшим: розповідати, слухати, переказувати? А що важче? 4. Висновки: що ви вже вмієте, чого ще треба вам навчитися? Практикум. Тренувальні вправи у складанні діалогів на тему «Вивчення дієприкметника»: А) Для учнів з низьким рівнем знань: складіть діалог за поданою першою реплікою: - Бабусю, ми учора на уроці української мови розглядали тему «Дієприкметник». Б) Для учнів з середнім рівнем знань: складіть діалог відповідно до мовленнєвої ситуації: спілкування з однолітками на перерві . В) Для учнів з достатнім рівнем знань: доповнити діалог розкриттям мовленнєвої ситуації – спілкування з учителем на додатковому занятті.
V. Закріплення набутих знань. 1. Поясніть правопис не з дієприкметниками: немовлених, неприречену, нерозтрачену, ненароджених, нерозгадану, не чекали, необпалену – звертати увагу на пояснювальні слова. 2. Творче завдання. Напишіть привітання своїм рідним, використовуючи дієприкметники з НЕ.