1. Берізка вже скинула своє жовте листя. (у цьому випадку берізка – підмет, що?; що зробила – скинула, присудок). / Лісок був вкритий красивими берізками. (вкритий чим? Берізками, додаток).
2. Десна протікає територіями України та Росії. (Десна – що?підмет, що робить? – протікає) / Ми з мамою з насолодою милувалися прекрасною Десною. (чим? Десною, додаток)
3. Жовтий листок відірвався від дерева та відправився у мандрівку.(листок – що?підмет; що зробив? – впав, відправився) / На уроках природознавства діти уважно розглядають кожен листок. (розглядають кого?що? листок, додаток)
4. Андрій сьогодні запізнився до школи. (Андрій – хто?, підмет, що зробив? – запізнився) / Мама відвела Андрія до спортивної секції. (відвела кого? Андрія, додаток)
Доконаний вид означає дію, обмежену в часі, вказує на її завершеність: прибіг, напишу, пішов би. Дієслова доконаного виду відповідають на питання що зробити? що зробив? що зроблю? та ін.Дієслова недоконаного виду означають дію, не обмежену в часі, не завершену: малював, читаю, будемо писати. Відповідають на питання що робити? що робив? що роблю? що робитиму?Дієслова недоконаного виду вживаються в усіх часах, а доконаного — лише в минулому та майбутньому: дія, яка триває тоді, коли про неї говорять, не може бути завершеною.