Україна… Вільна, самостійна, незалежна держава. Століттями багато поколінь мріяло про цю щасливу мить. Та хіба тільки мріями? Мрія нездійсненна без боротьби. За неї вмирали, гинули на ратному полі без слави, без почестей від рук ординців, турецьких яничар, польської шляхти, російських головорізів, що споконвіку зазіхали на її свободу, честь, багатства. А вона, немов неопалима купина, запалювалася новим вогнем, піднімалася з руїн, виростала з попелищ.
Українська мова є мовою українського народу. Отже, вона і тільки вона повинна бути рідною для кожного, хто вважає себе приналежним до української нації.
Для кожного з нас рідна мова – це дорога спадщина, яка об’єднує в собі народну мудрість. Це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури.
Найперша і найголовніша ознака індивідуальності народу – це його мова. В першу чергу в мові відбито характер народу, його історію, і не за двоє-троє століть, а за цілі тисячоліття і за ті часи, коли народ ще був племенем і розмовляв тією мовою,- малорозвиненою тоді,- яка, розвиваючись, переходячи через різні суспільні формації, передаючись від покоління до покоління, увійшла в історію сучасної мови, збагаченої всіма попередніми соціальними укладами.
Мова – це глибина тисячоліть. Це найдорожчий скарб, переданий нам сотнями попередніх поколінь, злеліяний у пісні, в переказі, в приказці.
Мова – це душа народу. Вона віддзеркалює душу народу, його історію, допомагає виразити свої почуття. Це особливий б мислення, саме тому у кожного народу мова своя, особлива. І хоча люди намагаються вивчати якомога більше іноземних мов, лише одна залишається по-справжньому рідною, неповторною
Відповідь:
Перепишіть речення, знявши риску, над кожним словом надпишіть, до якої частини мови воно належить.
1. Не так слава, не так слава, як той поговір, що заїздив козак з Січі до вдови на двір(прийменник з іменником) (Т. Шевченко).
2. Вона пішла темним довгим коридором, одчинила двері надвір(прислівник) і спинилася (І. Нечуй-Левицький).
3. Огонь тривоги вилизав глибокі западини в щоках — аж усмокталися вони всередину(прислівник).
4. Не встерігся й Пилипко свого ворога, що заманив його в середину(прийменник з іменником) глухого лісу (Панас Мирний).
5. Тепер сняться мені ті гострі милі очі, але що було, те навіки(прислівник) минуло (І. Нечуй-Левицький).
6. Я загоїти хочу вам рани не на віки(прийменник з іменником) чи роки — на мить (Олександр Олесь).
7. Шапочка з’їхала на бік(прийменник з іменником) голови (М. Коцюбинський).
8. Івась прижмурив одне око, похилив голову набік(прислівник) (Л. Мартович).
9. Слава отаманові! — Закипіла юрба, полетіли шапки вгору(прислівник) (Р. Іваничук).
Пояснення:
Гарячий чай обпік мене.