1. Тверда горюча речовина рослинного походження, яка видобувається з надр землі. Викопне вугілля утворюється в результаті розкладу рослинності минулих геологічних епох (Хімія, 9, 1956, 123); В забої здобувають Вугілля-антрацит. Воно таке блискуче, Мов камінь-самоцвіт! (Григорій Бойко, З Дон. краю, 1952, 55). ▲ Біле вугілля — енергія падаючої води. Велику силу має в собі вода, що її здавна називають білим, вугіллям (Василь Кучер, Засвіт. вогні, 1947, 18); Буре вугілля — низький сорт кам'яного вугілля, за якостями схожий на торф. Електроенергія дає змогу вигідно використати місцеві види палива (торф, буре вугілля, горючі сланці, дрова тощо) (Фізика, II, 1957, 170); Кам'яне вугілля — чорне з блискучою, напівматовою або матовою поверхнею вугілля, яке містить багато вуглецю, мало вологи, не має гумінових кислот тощо; Коксівне вугілля — кам'яне вугілля, придатне для коксування. Трудівники шахти ім. інженера Є. Т. Абакумова додатково дали близько 5 тисяч тонн коксівного вугілля (Наука і життя, 3, 1956, 1).
2. Залишки неповного згоряння речовин органічного походження (дерева, кісток і т. ін.). Олеся попросила гостя за стіл. В поросяти вуха, ніжки й навіть шкура — все погоріло на вугілля (Нечуй-Левицький, III, 1956, 99); Купи вугілля, обгорілі стовпи, обсмалені бантини .. — це було все, що зосталося від кількох десятків будиночків (Юрій Смолич, II, 1958, 40); // Певна кількість вугликів, жарин. Мій дебют виявився невдалим, бо я наклав вугілля в порожній, неналитий водою самовар (Станіславський, Моє життя в мистецтві, 1955, 200). ▲ Активоване вугілля — переважно деревне вугілля, спеціально оброблене для збільшення його вбирних якостей. Особливо добре вбирає гази активоване вугілля (Загальна хімія, 1955, 386); Деревне вугілля — горюча речовина, утворена під час нагрівання дерева без доступу повітря. Деревне вугілля утворюється в результаті сухої перегонки дерева, тобто в результаті нагрівання його без доступу повітря (Хімія, 9, 1956, 106); Кісткове вугілля — речовина, яка є залишком згоряння кісток тварин. Кісткове вугілля.. придатне на корм після висушування й перемелювання (Колгоспна виробнича енциклопедія, II, 1956, 69).
Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 779.
Колись давно трапилася одна історія з хлопчиком. Коли мати захотила піти до магазину, а він був у сусідньому місті, вона сказала синові Івану, доглядати свою молодшу сестричку Машу, поки її не буде дома. Іван погодився й мати пішла до магазину. Але хлопчик дуже любив залишатися дома один й зовсім забув про свою двух річну сестричку. Ваня спершу по стрибав на ліжку, потім зайшов до кімнати батьків й знайшов косметику матері. Він у ній по грався й пішов за своїм м'ячиком, тому що мати не дозволяє гратися м'ячем у хаті, а Вані цього так хотілося. Й він дістав з під ліжка м'яч й почав бігати й гратися з ним, поки не розбив мамину любиму вазу. Ваня так злякався, що його мати накаже й згадав, що у нього ж є сестричка й можна сказати, що це вона зробила й його не накажуть. Через декілька годин повернулась мати й побачила, що ваза розбилась й покликала Ваню. Він тот час почав розповідати, що це не я, а Маша. Мама повірила йому й за вчинок дісталося Маші. Настала ніч. Іван пішов спати. Він на мить заплющив очі, а коли розплищив побачив, що перед ним стоїть якесь чудовисько. Ваня так злякався, він швидко встав й побіг по коридору. Але коли він біг коридор не закінчувався, а монстр був все ближче й ближче. Коли Іван більше не міг бігти він впав й готувався до чогось поганого. Коли монстр дійшов до нього він сказав "Брехнею світ пройдеш, та назад не вернешся". Іван начал плакать и просити монстра, щоб відпустив. Монстр узяв хлопця й кинув його у пекло. Коли Іван наляканий летів у низ він тільки й чув "Назад не вернешся!". Ось таке у Івана покарання за брехню, звідки він вже не вернеться.
Візьмемо, наприклад, початок поеми «Гайдамаки»:
Все йде, все минає — і краю немає,
Куди ж воно ділось? Відкіля взялось?
І дурень, і мудрий нічого не знає.
Живе... умирає... Одно зацвіло,
А друге зав’яло, навіки зав’яло...
1) Минати — минути
2) Дітися — діватися
3) Узятися — братися
4) Жити — прожити
5) Умирати — умерти
6) Зацвісти — зацвітати
7) Зав'янути — в'янути