Фотоперіоди́зм — фізіологічна реакція організмів на добовий ритм освітлення. Зустрічається у рослин і тварин. Виявляється в коливаннях інтенсивності фізіологічних процесів. Найбільшою мірою фотоперіодизм властивий зеленим рослинам, життєдіяльність яких безпосередньо залежить від світлової енергії Сонця.
Біологічне значення фотоперіодизму полягає в тому, що: у тварин – контролює настання шлюбного періоду, плодючість, перехід до сплячки, міграції тощо; у рослин – контролює цвітіння, перехід до зимового спокою, листопад, ростові процеси тощо.
Стовбурова частина головного мозку складається з довгастого мозку, моста, середнього мозку і проміжного мозку.
Довгастий мозок є продовженням догори спинного мозку, форму якого він зберігає.
Середній мозок лежить ще вище. На його верхній поверхні добре видно дві пари горбиків чотиригорбкового тіла.
Проміжний мозок розташований найвище у стовбурі. Від нижньої його поверхні відходить гіпофіз.
Всередині стовбура проходить канал, що подекуди розширяється. Він є продовженням спинномозкового каналу.
Більша частина поверхні стовбура мозку вкрита білою речовиною. Сіра речовина утворює ядра всередині стовбура. Від ядер починаються дванадцять пар черепномозкових нервів.
Функції стовбура
У сірій речовині мозкового стовбура знаходиться дихальний центр. Тут же лежать серцевий і судиноруховий центри, в яких відбувається перехід збудження з різних доцентрових нервів на відцентрові нерви серця і кровоносних судин.
У стовбурі мозку розташовані центри, які регулюють скорочення м'язів, від яких залежать поза людини і всі її рухи.
У вищих спорових рослин і у водоростей є необхідність вологи для розмноження. Вони можуть розмножуватися статево, нестатево та іноді вегетативного.